banner39

Ölü gösterilip, suikasttan kurtuldu

Gezmiş ve arkadaşlarının idam kararını veren Elverdi, suikast girişimlerine karşı, ölmüş gibi gösterilmiş.

Arşiv 19.04.2010, 02:53 19.04.2010, 11:29
Ölü gösterilip, suikasttan kurtuldu


Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam kararını veren Ankara 1 No’lu Sıkıyönetim Mahkemesi’nin Başkanı emekli Tuğgeneral Ali Elverdi’nin, sol örgütlerin suikast girişimlerine karşı, yıllar önce ölmüş gibi gösterildiği ortaya çıktı.

Yediği yemeğin nefes borusuna kaçması sonucu solunum yetersizliğinden önceki gün ölen 86 yaşında Elverdi, Ankara’daki evinde bir bakıcı kadının yardımıyla yaşıyor ve evden de dışarı çıkmıyordu.

‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmak’ suçlamasıyla yargılanan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin Aslan’ın idamlarına karar veren mahkeme başkanı Elverdi’nin yakınları ‘’ Kendisi MS hastasıydı. Yılardır sol örgütlerin hedefi oldu ve uzun süre tehditler aldı. Sonra öldüğü zannedilerek tehditler kesildi’’ dediler.

Elverdi, Tuğgeneral rütbesiyle emekli olduktan sonra, 1977 yılında Adalet Partisi’nden Bursa milletvekili seçilmişti. Elverdi, 1980 yılında yazdığı ‘Bu vatana Kastedenler’ isimli kitabında, Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilmelerinin zorunluluğunu savunmuştu. Elverdi yarın (Salı)Ankara’da düzenlenecek askeri törenle toprağa verilecek.

Kaynak: Gazeteport

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?