banner39

Ölü sayısı 124'e, yaralı sayısı bin 600'e ulaştı-FOTO

100 bine yakın Özbek sınırı geçerek Özbekistan'a sığınırken, kardeş kavgasında ölü sayısı 124'e, yaralı sayısı da bin 600'e ulaştı.

Arşiv 15.06.2010, 07:39 15.06.2010, 08:11
Ölü sayısı 124'e, yaralı sayısı bin 600'e ulaştı-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Halk ayaklanmasının üstünden daha bir yıl geçmeden etnik çatışmaların ortasında kalan Kırgızistan'da kardeş kanı akmaya devam ediyor. Ülkenin iki önemli kentinin sokaklarında Kırgız ve Özbek gençler her saat başı taşlı, sopalı ve silahlı çatışmalar yaşıyor. Birbirlerini öldürüyorlar. Ülkede, 4 gün önce Kırgızlar ile Özbekler arasında patlak veren etnik çatışmanın boyutu giderek artarken, Türkiye belirsizliğin son bulması için harekete geçti.Türk vatandaşlarının tahliyesi için dün Bişkek'e uçak yollayan Ankara, ülkede istikrara katkıda bulunmak üzere çalışma yapacak olan bir heyeti de Kırgızistan'a gönderiyor. Bugün yola çıkacak heyette güvenlik, istihbarat, diplomatik ve ekonomi alanlarındaki çeşitli kurumlardan temsilciler yer alacak.

124 ÖLÜ BİN 600 YARALI

Kırgızistan'da, 4 gün önce Kırgızlar ile Özbekler arasında patlak veren etnik çatışmanın boyutu giderek artıyor. Ülkenin güneyindeki Oş ve Celalabad kentlerindeki çatışmalar sebebiyle 100 bine yakın Özbek sınırı geçerek Özbekistan'a sığınırken, kardeş kavgasında ölü sayısı 124'e, yaralı sayısı da bin 600'e ulaştı. Hastanelerde acil kan ve tıbbi malzeme ihtiyacı olduğu belirtilirken, marketlerin kapalı olması nedeni ile bölgede gıda sorunu yaşanıyor.

Özbekistan'ın Andican vilayetinin Kırgızistan sınırında bulunan Hocabad, Calakuduk, Korgantepe, Bulakbaşı, Hanabad, Pahtabad ve Marhamat ilçelerinde oluşturulan 50'den fazla kampta Özbeklere battaniye ve sıcak yemek verilmeye çalışılıyor. Ancak Özbek hükümeti, başka mülteci kabul edecek durumda olmadığını açıklayarak sınırı kapattı. Şiddet olaylarından kaçan binlerce mülteci için uluslararası yardım çağrısı yaptı. Yaklaşık 15 bin kişinin sınırda beklediği ifade ediliyor.

TECAVÜZ OLAYLARI BAŞLADI

Kırgızistan'daki etnik çatışmaların ardından Özbekistan'a sığınan Özbek mültecileri ziyaret eden Özbekistan Sağlık Bakanı Ethem İkramov, Kırgızistan'da meydana gelen olaylarda yaralanan 130'dan fazla Özbek mültecinin Andican vilayetindeki hastanelerde tedavi gördüğünü ifade ederek, Özbekistan Hükümeti tarafından bu hastalara tüm tıbbi ilaç ve sağlık yardımlarının yapılmakta olduğunu kaydetti.

Andican Acil Tıbbi Yardım Merkezinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan İkramov, ülke hükümetinin yaralı mültecilere her türlü sağlı k ve ilaç yardımı yapmakta olduğunu ifade ederek, bugüne kadar bu hastanelere getirilen 100'e yakın yaralının ameliyata alındığını belirtti. Andican Acil Tıbbi Yardım Merkezi Başhekimi İsmail Alimcanov da, bugüne kadar hastanede 70'e yakın ameliyat gerçekleştirdiklerini ifade ederek, normal koşullarda hastane tarafından 3 ayda kullanılan ilaç ve tıbbi malzemeyi 2-3 gün içinde tükettiklerini söyledi. Andican'a bağlı Calakuduk ilçe doğumevi başhekimi Mukaddas Macidova da, bugüne kadar doğumevine 55 mülteci hamile kadının getirildiğini ifade ederek, bugüne kadar bunların 7'sinin doğum yaptığını kaydetti.

Özbek sağlık yetkililerinin açıklamalarında ayrıca Kırgızistan'dan kaçan genç kız ve kadınlara tecavüz olaylarının da yaşandığından, kurbanlar ın sağlık ve psikolojik durumlarının kötü olduğundan söz edildi. Kırgızistan'ın Oş ve Celalabad vilayetleri ile sınırı bulunan Özbekistan'ın Andican vilayetinde 50'den fazla mülteci kampı oluşturulurken, bu kamplarda bulunan onbinlerce mülteci için Özbekistan hükümetinin desteğiyle sıcak yemek, gıda, battaniye gibi malzemeleri temin edilmiş bulunuyor. Bu arada, BM yetkilileri Kırgızistan'da yaşanan etnik çatışma ve şiddet olaylarıyla ilgili olarak son derece kaygılı olduklarını belirttiler.

HÜKÜMET KONTROLÜ KAYBETMİŞ DURUMDA

Tam bir kaosun yaşandığı güney Kırgızistan'da geçici hükümet kontrolü kaybetmiş durumda. Görgü tanıkları, Oş kenti sokaklarında cesetler bulunduğunu, can güvenliği olmadığı için kimsenin dışarıya çıkamadığını ve cesetlerin toplanamadığını belirtiyor. Şehirde araç ve evler yanmaya devam ediyor. Kentte dün sabah silahlı bir grubun 1.500 kadar Ahıska Türkü'nü rehin aldığı; ancak daha sonra, "Türklere dokunmayacağız" diyerek bu kişileri serbest bıraktıkları kaydedildi. Oş'ta görev yapan basın mensupları ile bazı yabancı misyon ve kurum temsilcilerinin de bölgeden tahliye edilerek başkent Bişkek'e geçtiği gelen bilgiler arasında. Kırgızistan'daki Özbeklerin lideri Cellahiddin Celiladdinov, şimdiye dek 200'den fazla Özbek'i defnettiklerini söyledi. Bölgede polis elbisesi giymiş maskeli grupların halkı kışkırttığı öne sürülüyor.

BASIN MENSUPLARI TAHLİYE EDİLDİ

Öte yandan Oş'ta görev yapan basın mensupları ile bazı yabancı misyon ve kurum temsilcilerinin bölgeden tahliye edilerek Bişkek'e geçtiği bildirildi.

Bölgede bulunan, geçici hükümetin sosyal konulardan sorumlu yetkilisi Elmira İbraimova'nın düzenlediği tahliye faaliyetleriyle kaç kişinin Oş'tan çıktığı belirtilmedi.


BM TEMSİLCİ GÖNDERECEK

Geçici Hükümet Başkanı Roza Otunbayeva'nın Rusya'dan barış gücü talebine Moskova olumsuz cevap verirken, Avrupa'dan insani yardım ihtiyaçlarının belirlenmesi için sadece bir heyet gönderilmesine karar verilmesi, uluslararası toplumun olaya müdahalede çok yetersiz kaldığı eleştirilerine neden oluyor. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da özel temsilcisini bölgeye gönderme kararı aldı. Avrasya'da Rusya'nın öncülüğünde faaliyet gösteren Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) dün Moskova'da bir toplantı yaptı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, Kırgızistan'a helikopter, araç ve diğer malzemeler gönderebileceği bildirildi. Ancak bu ülkeye, örgüte bağlı barış güçlerinin gönderilmesine ilişkin taleplere ise olumlu cevap verilmedi. 5,5 milyonluk Kırgızistan'ın yaklaşık yüzde 14'ünü Özbek etnik topluluk oluşturuyor. Fergana bölgesinde yer alan Oş ve Celalabad kentlerinde ise Özbek ve Kırgız nüfuslar eşit durumda. 1990'da bölgede gerçekleşen etnik çatışmalarda binden fazla kişi ölmüştü. Faruk Akkan, Atıf Ala Moskova Andican Cihan

TÜRKİYE, VATANDAŞLARINI TAHLİYE EDİYOR

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, çatışmaların yaşandığı Celalabad ve Oş kentlerinde bulunan Türk vatandaşlarının tahliye edilmesi için dün Kırgızistan'a uçak gönderildiğini açıkladı. Davutoğlu, Türk Büyükelçiliği'nin tahliyesinin ise kesinlikle gündemde olmadığını ifade etti. Bişkek Büyükelçisi Nejat Akçal da yaklaşık 400 Türk vatandaşının bu sabaha karşı tahliyesinin gerçekleşeceğini bildirdi. Cumartesi günü değişik kurumların katılımıyla bir toplantı yapıldığını ve bir eylem planı ortaya çıkarıldığını aktaran Bakan Davutoğlu, Kırgızistan'a gidecek heyetin hem bu ülkenin istikrarı için atılacak adımları Kırgız yetkilileriyle görüşeceğini hem de Türkiye'nin yapabileceği katkıları gözden geçireceğini anlattı. Kırgızların, Özbeklerin, Ahıskaların kardeşçe birlikte yaşayabilmesi için Türkiye'nin her adımı atmaya hazır olduğunu vurguladı. Ankara, bu kapsamda Kırgız hükümetinin acil insanî yardım talebini karşılamak üzere ilaç, tıbbi malzeme ve gıdadan oluşan yaklaşık 15 tonluk yardım malzemesini Oş kentine ulaştırmak üzere bugün bir uçak daha gönderecek.

ÖZBEK MÜLTECİLER: ANLAM VEREMİYORUZ

Kırgızistan'ın Oş ve Calalabad vilayetlerinde çıkan etnik çatışmalar yüzünden bu ülkeden kaçan onbinlerce Özbek mülteci, sınırdaki Özbekistan'ın Andican vilayetine bağlı Hocabad, Calakuduk, Korgantepe, Bulakbaşı, Hanabad, Pahtabad, Marhamat ilçelerinde oluşturulan 50'den fazla mülteci kampına yerleşiyor. 

Yarkışlak'taki Kırgız-Özbek sınırına 100 metre uzaklı kta bulunan mülteci kampına sığınan Tacıhan Batırova, "Oş şehrinde Özbeklere yapılan zulmün ardından Özbekistan'a sığındıklarını, Kırgızların Özbeklere yönelik bu kıyım ve saldırılarının nedenini anlayamadıklarını" söyledi.

3 gündür yaşlı, kadın, çocuk ve yaralılardan oluşan Özbek mültecilerin Özbekistan'a sığınmaya devam ettiğini, şu anda Kırgızistan'da silahlı Kırgızlara direnen Özbek erkeklerin aç ve bir kısmının yaralı olduğunu öne süren Batırova, Kırgızistan'dan telefonla arayan kocasının buradaki durumu uluslararası kamuoyuna duyurmasını istediğini iletti. 
Bir diğer Özbek mülteci Dilber Abidova da, 3 yaşındaki kızıyla Özbekistan'a kaçtığını, 3 gündür Özbekistan'daki mülteci kamplarında geride kalan 5 yaşındaki oğlunu aradığını söyledi.

Kırgız-Özbek sınırına Özbek yaralıları getiren Oş Devlet Onkoloji Hastanesi'nden Cerrah Azizulla Boribayev, 3 günden bu yana Özbek yaralıları sınıra getirdiklerini, Kırgız gençlerin hastanede yatan Kırgızları tahliye ettikten sonra hastaneye saldırdıklarını anlattı. 
Kırgızların saldırısına uğrayan 17 yaşındaki Rüstem isimli Özbek mülteci de, elinden kurşun yediğini, dövüldüğünü, şans eseri hayatta kaldığı nı, Kırgızistan'dan Özbek uyruklu doktorlar tarafından mülteci kampına getirildiğini belirtti. Saldırılara bizzat tanık olduğunu söyleyen Rüstem, Kırgız askerlerinin kendilerine ateş açtığını iddia etti.
Bu arada Özbek yetkililer, Andican vilayetinde 50'den fazla mülteci kampı oluşturulduğunu ve tümünde mülteciler için gerekli koşulların sağland ığını, Ö zbekistan hükümetinin desteğiyle sıcak yemek, gıda, battaniye gibi malzemelerin temin edildiğini ve yaralılara tıbbi yardım yapıldığını açıkladı .

İLGİLİ HABER: 

Kırgızistan’da neler oluyor?

banner53
Yorumlar (2)
Altay Al 11 yıl önce
orta asya da kontrolü elinden bırakmak istemeyen emperyalist çin, rusya, usa ve ingiltere gibi ülkeler burada yeni oyunlar içerisine girdiler.Türk boyları birbirlerine girdiler ve nasıl kanlı bir oyunun içerisine düşürüldüklerini farkında değiller. paylaşılmayan ne? hiç birşey...orada ki ouynda faşist,emperyalist ve din üzerine kurulmuş, tamamen hahamlar tarafından idare edilen israil'i de unutmamk lazım.
Türkiye, daha duyarlı ve hızlı ol...çabuk düşün yoksa öz kardeşlerin çin de olduğu gibi orada da yalnız kalacaklar.
naci 11 yıl önce
Dünyada çıkan büyük savaşların nedeni genelde ekonomikti.Dünyada büyük bir ekonomik kriz var ve düzelmezse zaten var olan savaşlara yenileri eklenebilir.
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?