banner39

Ölüm kazılarında ilginç rastlantı

Ergenekon soruşturması kapsamında yapılan kazılarda çarpıcı bir ayrıntı ortaya çıktı.

Arşiv 04.04.2009, 04:01 04.04.2009, 13:04
Ölüm kazılarında ilginç rastlantı


Ergenekon soruşturması kapsamında faili meçhul cinayetler için yapılan kazılarda çarpıcı bir ayrıntı ortaya çıktı.

Diyarbakır'ın Deveboylu Mevkii'nde dün 4 ayrı noktada yapılan kazı çalışmalarında, 461 kemik parçası ile 1 gömlek parçası bulundu. Kemik parçalarının 100'e yakınının hayvan kemiği olduğu ileri sürüldü.

JİTEM itirafçısı Abdulkadir Aygan'ın yurt dışında yaptığı açıklama ve ajandasında ortaya çıkan haritadan yola çıkarak yapılan kazı "Fethi Yıldırım ve Hakkı Kaya'nın infaz edildiği yer" olarak tarif edilen Karaçalı Yolu'nun 2 kilometre uzağındaki alanda yapılıyor.

Kazıların yapıldığı Diyarbakır-Hani yolu 90'lı yıllarda saat 16.00'dan sonra kimsenin geçmeye cesaret edemediği bir yoldu. Bu yol ölüm yolu olarak bilinirdi. Kazının ardından kemikler ve gömlek parçası delil torbasına konularak Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey, bulunan 461 kemiğin yaklaşık 100'ünün hayvan kemiği olduğunu belirterek şöyle dedi:

Mezarlık da kazılmalı

"1990'lı yılların sonunda kazı yapılan bölgede 7 ceset bulunmuştu. Bunlar Diyarbakır'daki kimsesizler mezarlığına defnedildi. İHD'ye başvuran kayıp yakınlarının kan örneklerini alıp Adli Tıp Kurumu'na göndereceğiz. Hem Diyarbakır kimsesizler mezarlığı, hem de kayıp Fethi Yıldırım'ın yakınlarının gösterdiği yerde kazı yapılması için savcılığa başvuruda bulunduk."

'İyi çocuğun' karakolu

Faili meçhullerle ilgili olarak çalışmaların sürdürüldüğü yer Özekli Jandarma Karakolu'nun çok yakınında bulunan bir alan. Uçurum kenarı olan yerde daha önce 7 ceset bulunmuş ve bunlar kimsesizler mezarlığına defnedilmişti.

Özekli Jandarma Karakolu'nun komutanlığını adı Şemdinli olaylarına da karışan Astsubay Özcan İldeniz yaptı. Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın 'iyi çocuklar' dediği ekipten yer alan İldeniz, bir süre bu karakolun komutanlığını yaptı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?