banner39

'Ölüm uçuşları' pilotu tutuklandı

Arjantin'de cunta dönemindeki ''ölüm uçuşlarında'' rolü olduğu iddiasıyla İspanya'da yakalanan pilot tutuklandı.

Arşiv 07.10.2009, 00:33 07.10.2009, 06:57
 'Ölüm uçuşları' pilotu tutuklandıArjantin'de ''kirli savaş'' dönemi olarak tarihe geçen 1976-1983 askeri diktatörlük dönemindeki ''ölüm uçuşlarında'' rolü bulunduğu suçlamasıyla geçen ay İspanya'da yakalanan pilotun tutuklanmasına karar verildi.

İspanya Ulusal Mahkemesi Yargıcı Eloy Velasco, Avrupa'da pilotluk yapan zanlı Julio Alberto Poch'un (57), Madrid'de ifadesinin almasından sonra tutuklanması kararını aldı.

Poch'un avukatı, müvekkilinin resmi iade isteminden önce Arjantin'e gönderilmeyi isteyip istemediğinin sorulması üzerine ''hayır'' yanıtını verdiğini, yargıcın da bunun üzerine Poch'un Arjantin'den iade istemi gelinceye dek tutuklanmasına karar verdiğini bildirdi. Avukat, müvekkilinin, hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini de kaydetti.

Hollanda vatandaşı olan Arjantin doğumlu Poch, 22 Eylül'de Amsterdam-Valencia seferini yapan kullandığı uçağın, İspanya'nın doğusundaki bu kente inişinden sonra gözaltına alınmıştı. Poch, askeri rejim döneminde 1000'den fazla muhalifin uçaklara doldurularak denize atıldığı ''ölüm uçuşlarıyla'' bağlantısı olmakla suçlanıyor.

Arjantin'de 1976-1983 dönemindeki askeri yönetim döneminde, bir hükümet raporuna göre yaklaşık 13 bin, insan hakları gruplarına göre 30 bin kişi öldürüldü ya da kayboldu. ''Kirli Savaş'' döneminde kimi muhaliflerin uçaklara ya da helikopterlere doldurulup Atlas Okyanusu'na atıldıkları ortaya çıkmıştı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?