Ömer Erdem şiiri Yedi İklim'de

Yedi İklim 242. sayısında Kireç ve Evvel kitaplarının yeniden yayınlanması vesilesiyle Ömer Erdem'i özel sayıda işlemiş.

Ömer Erdem şiiri Yedi İklim'de


Dünya Bülteni/Kültür Servisi

Yedi İklim 242. sayısında Ömer Erdem’i kapağa taşımış; şairin son çıkan Kireç adlı kitabı ve şiirler toplamına verdiği Evvel adlı kitabın yeniden yayımlanması münasebetiyle bir özel bölüm hazırlamış.

“Ölçüsüzlükler çağını yaşıyoruz. Denge kayboldu. Ama ne yazık ki gerçek olan bu. Asıl mesele herkesin kendi özüyle tutarlı olabilmesi. Şair var, her yerde görünmek ister, şair var, kendi köşesinde kalmayı tercih eder. Bu mizacı anlamadan onun hakkında sağlıklı hüküm veremeyiz. Görünmek konuşmakla özdeş bugün. Hatta biraz önde. Kimi şairlere konuşmak gerçekten yakışır. Severiz onları. Konuşmalarının cemiyete ve edebiyat dünyasına katkısı da olur. Kimi şair vardır hakikaten susar. Ama en gür onun sesi çıkar. Konuşmasından daha etkin ve etkilidir susması. Taklitçileri birbirinden ayırmak gerekli. Elbette her konuda olduğu gibi şiir ve şair algısında, imajında esalı bir sorun olduğunu ben de görüyorum. Bu sadece şair ve şiir ile ilgili değil. Çağ da sorumlu. Entelektüeller de. Herkes” diyordu Ömer Erdem son kitabı Kireç üzerine yapılan bir söyleşide.

Beş Kitap+Kireç

Yedi İklim 242. sayısında Ömer Erdem’i kapağa taşımış; şairin son çıkan Kireç adlı kitabı ve şiirler toplamına (Dünyaya Sarkıtılan İpler, Mesafesi Kadar İnleyen Rüzgâr, Yitirişler, Yarımağaçlar, Evvel) verdiği Evvel adlı kitabın yeniden yayımlanması münasebetiyle bir özel bölüm hazırlamış. Derginin bu bölümünde Zafer Acar Ömer Erdem’le bir söyleşi gerçekleştirmiş. Acar, söyleşinin dışında bir de Kireç bağlamında bir değerlendirme yazısıyla katılmış bölüme. Osman Bayraktar Ömer Erdem’in Şehirleri adını verdiği yazısında kendi izleğinden yola çıkarak izini sürmüş Erdem şiirinin. Ali Haydar Haksal, Mehmet Özger, Yeprem Türk, Aziz Mahmut Öncel Erdem dosyasına katkı sunan diğer isimler. Haksal, Erdem şiirinin Türk şiirindeki en önemli damar olan Diriliş damarıyla olan akrabalığa ve o damardaki yerine değiniyor.

Şiirin ne olursa olsun paylaşılabilecek bir zemine ihtiyacı olduğunu düşünen Ömer Erdem için anlamlı bir sayı olmuş Yedi İklim’in bu sayısı.

yediiklim1.jpg
 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 13:52
banner53
YORUM EKLE

banner39