banner39

Onbin kişinin katillerine ikişer yıl hapis cezası

25 yıl önce onbinlerce kişinin ölümüne neden olan zehirli gaz faciasının sorumlularına komik cezalar verildi.

Arşiv 08.06.2010, 12:10 08.06.2010, 14:02
Onbin kişinin katillerine ikişer yıl hapis cezası

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası şirketlerin cezalardan bir şekilde muaf tutulmasına bir örnek de Hindistan'dan geldi. 25 yıl önce Hindistan’ın Bhopal şehrinde meydana gelen zehirli gaz faciası sonucu yaklaşık 10.000 kişi hayatını kaybetmişti. Hindistan mahkemesi tarafından yargılanan kimya fabrikasının sorumlu yetkililerine, gözlemciler tarafından trajikomik olarak nitelendirilen ikişer yıl hapis cezası verildi. Yargıç, Amerikan kimya devi Union Carbide’nin sekiz yöneticisini, ihmalden dolayı ölüme neden oldukları için suçlu buldu ve ikişer yıl hapis cezası verdi. Ayrıca herbirine 2100 Dolar para cezası da verildi.

IANS haber ajansının verdiği bilgiye göre hüküm giyen kişiler Hint asıllı yöneticiler. Bunlar arasında Union Carbide’ye ait Keshub Mahindra şirketinin şefi de bulunuyor. Zehirli gaz faciasının sorumluları hakkında 1987’de ceza davası açılmıştı. Amerikan kimya devinin asıl şefi Warren Anderson’un Hindistan’a getirilerek yargılanması için Hindistan hükümeti ABD’ye başvurmuş, ancak red cevabı almıştı.

Bhopal’da 1984 yılında meydana gelen faciada kimya fabrikasından 40 ton çok zehirli Methyloksit maddesi dışarıya sızmış ve ilk 72 saat içinde yaklaşık 10.000 kişi hayatını kaybetmişti. Bazı insan hakları kuruluşları bu sayının 30.000 olduğunu söylüyor. Daha sonraki etkilerinden dolayı bugüne kadar 15.000’den fazla insan bu facia sonucu öldü. En az 100.000 kişi de kronik hastalıklara yakalandı. Gazdan etkilenerek kronik hastalıklara yakalanan anne ve babaların çocukları da sakat olarak dünyaya geliyor.

 

banner53
Yorumlar (1)
fatih 11 yıl önce
allahtan korkan insanlar ülkeleri yönetmeye ve yine allahtan korkan insanlar hakim savcı olmaya başladığında bu tip ağır suçlar ki bu resmen gayri kasdi adam/lar ölürme suçudur ahirete kalmaz dünyaya ait kısmı cezanlandırılır işin diğer kısmına ise allah c.c. karar verir. allah hükmüne uygun hüküm vermeyenlere lanet etsin.
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?