banner39

Onbinler İsrail'e karşı yürüdü

Beyt Hanun'da çoğu çocuk, 20 Filistinlinin öldüğü cenaze törenine onbinler iştirak etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Onbinler İsrail'e karşı yürüdü

 

İsrail saldırısında hayatını kaybeden 20 Filistinlinin cenaze törenine onbinler katıldı. Cenaze töreni adeta gövde gösterisine dönüştü. Cenaze törenine katılanlar İsrail ve ABD aleyhinde solgan atıp intikam yeminleri etti, havaya ateş açıldı. 

Katliamın ardından üç günlük yas ilan edilen Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde okullar Perşembe günü de kapalı kaldı. Abbas’ın El Fetih hareketinin sözcüsü Abdül el Hakim Avad da intikam saldırıları düzenleme tehdidinde bulunup “Siyonist düşman sadece şiddetin dilinden anlıyor,” açıklamasını yaptı.

Katar’ın talebi üzerine BM Güvenlik Konseyi Beyt Hanun saldırısını gündemine alırken, ABD Başkanı George Bush hem Filistinlilere hem de İsrail’e itidal çağrısında bulundu. Bush, İsrail yönetiminin saldırı üzerine açtığı soruşturmanın yakında sonuçlanacağını ve tarafların benzer trajedilerin bir daha tekrarlanmaması için gerekli önlemleri alacaklarını kaydetti.

israil_katliam.JPG

İsrail Başbakanı Olmert, 20 sivilin öldüğü Beyt Hanun katliamı için “teknik hata” derken, Filistin lideri Abbas ile bir araya gelmek istediğini söyledi.

Yeni hükümet için girişim

Bu  arada Filistin'de iktidardaki Hamas, El Fetih ile ulusal birlik hükümeti kurma görüşmelerine yeniden başladı. Filistinli yetkililer, Filistin lideri Mahmud Abbas'ın, Hamas'ın sürgündeki siyasi lideri Halid Meşal ile bir telefon görüşmesi yaptığını söyledi. Abbas ve Meşal'in bir anlaşmaya varamadığını belirten yetkililer, ancak bu görüşmenin cesaret verici olduğunu kaydettiler.

 

Abbas’ın yardımcısı Nebil Ebu Rudeyna da bu telefon görüşmesinin Gazze'deki olumlu havayı yansıttığını ifade etti. Filistin'deki ulusal birlik hükümeti kurma görüşmeleri, İsrail'in Gazze'ye dün düzenlediği ölümcül saldırıyı protesto için Hamas tarafından geçici olarak askıya alınmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?