banner15

Onbinler Kerbela'yı andı

Türkiye'nin birçok ilinde düzenlenen Kerbela törenlerinde gözyaşları dinmedi.

Onbinler Kerbela'yı andı

İstanbul'daki ''matem töreni''nde gözyaşları dinmedi. Hazreti Muhammed'in torunu, Hz. Ali'nin oğlu İmam Hüseyin ile 72 arkadaşının Kerbela Çölü'nde şehit edilişlerinin 1367. yıl dönümü nedeniyle Halkalı Meydanı'nda "matem töreni" düzenlendi. Caferilik İnancını Tanıtma ve Araştırma Derneği (CAFERİDER) tarafından düzenlenen ve çok sayıda kişinin katıldığı törende, kadınlar ve erkekler töreni ayrı bölümlerde izledi.

Kur'an-ı Kerim'in okunmasıyla başlayan törene, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın yanı sıra Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Muammer Erol, Turkuaz Hareketi Lideri Ali Müfit Gürtuna, Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan ve Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Nihat Doğan Bermek de katıldı.
Konuşmaların ardından Azerbaycanlı tiyatro sanatçısı Hilal Mahmudoğlu Hasanov ve Zeynebiye Gençlik Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Kasım Alcan'ın yönetiminde Kerbela Faciası'nı anlatan "İlahi Aşkın Zirvesi" adlı tiyatro oyunu sunuldu.

Oyunda, Hazreti Hüseyin ve arkadaşlarının öldürülmesinin anlatıldığı sahnelerde bazı genç kızlar ve kadınların gözyaşlarına boğulduğu görüldü. Genç kızlar ve erkeklerin büyük çoğunluğunun siyah yas kıyafetleri giydiği törende, oyunun ardından Kerbela olayının anlamına yönelik olarak vatandaşlarca Kızılay yararına "Kan Ver Hayat Kurtar" sloganıyla düzenlenen kan bağışı kampanyasına bağış yapmaya çağrıldı. Bağışlar, alanda kurulan Kızılay çadırında gerçekleştirildi.
Bazı yabancı haber ajanslarının da izlediği törende, ellerinde bulunan güvercinleri uçuran çocukların yer aldığı ve Hazreti Hüseyin ile arkadaşlarının tabutlarını simgeleyen tabutlar ile ölü oyuncak bebekler taşındığı dikkati çekti.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI'NA TEPKİ

Törende konuşan Türkiye Caferileri lideri Selahattin Özgündüz, kendileri için bugünün en büyük yas günü olduğunu belirterek, "Bugün Aşure. Peygamber çiçeğinin solduğu, kalbinin parelendiği, evladının doğrandığı gündür" dedi. Konuşmasında güncel konulara da değinen Özgündüz, "Irak'ta olup bitenlere Türkiye'nin tepkisiz ve duyarsız kalamayacağını, ancak ABD'nin Büyük Orta Doğu Planı'nın piyonu da olmaması gerektiğini" söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'na da tepki gösteren Özgündüz, "Bu camianın mülkünü kendi parasıyla aldığı binasını, kendi kıt imkanlarıyla yaptırdığı camilerin ve müştemilatın yönetim ve mülkiyet hakkını elinden almak için kanun tasarısı hazırlamış olduklarını bildirerek camiamızda tedirginlik uyandıran Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun ülkemize ne gibi bir yarar sağlayacağını anlamıyoruz" dedi.

Özgündüz, törene katılan Bülent Arınç'a da hitap ederek, "Sayın Başkanım, TBMM'nin böyle bir taslağı komisyonda bile görüşmeye değer bulmayacağına inanmaktayız" diye konuştu.
Selahattin Özgündüz, düşünce, ırk, din ve mezheplerinden dolayı insanların canına kastetmeyi cinayet ve terör olarak gördüklerini de sözlerine ekledi.

CAFERİDER Genel Başkanı Hacı Akyüz de, Hazreti Hüseyin'in matemini birlikte paylaşmanın onurunu yaşadıklarını belirterek, Caferilik hakkında bilgi verdi. Akyüz, Caferiler'in farklı mezhepler ve farklı din mensupları arasında barış ve hoşgörüye katkıda bulunma amacı taşıdıklarını anlattı.

İslam Mezheplerini Yakınlaştırma Konseyi Genel Sekreteri Ayetullah Muhammed Ali de Arapça yaptığı ve tercüman aracılığıyla çevirisi yapılan konuşmasında, törendekilere "Müslüman İran" halkının selamlarını iletti. Ali, "Bugün hüzün günüdür. Bugünü anmakla, yaşatmakla, bütün İslami değerleri yaşatmış oluyoruz" diye konuştu.

KARS'TA BUZ ÜSTÜNDE TÖREN

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in (SAV) torunu Hazreti Hüseyin ve 72 arkadaşının Kerbela'da şehit edilişinin 1367. yıldönümü nedeniyle Kars'ta düzenlenen anma törenine soğuk havaya rağmen binlerce kişi katıldı.

Kars'ta binlerce Caferi, dua ve mersiyelerle Kerbela olayının 1367.i yıldönümünü ve Hazreti Hüseyin ile şehit olan 72 arkadaşını anmak için bu sabah saat 06.00 sıralarında Hazreti Ali Cami önünde toplandılar. Dondurucu soğuk ve tipiye rağmen Caferiler, Türk bayrağı, Atatürk ve Hazreti Ali'nin posterlerini taşıyarak kortej eşliğinde önce Yeni Mahalle Camii'ne ardından da Işıklı Camii'ne doğru yürüdüler. Korteje eklenen gruplarla birlikte Garnizon Şehitliği'ne gelindi ve burada saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal marşı okundu, dualar edildi.

Işıklı Camii imamı Seyit Ahmet Erdem, Kerbela olayını anlatan bir konuşma yaparak, "Kerbela bir misyon, Kerbela bir felsefe, Kerbela fedakarlık ve er meydanıdır" dedi. Törene katılan Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu ise, müslümanların arasına nifak tohumlarının ekildiğine dikkat çekerek, "Birlik ve beraberliğimizi bozmamamız gerek. İnanıyorum ki iman kazanacaktır ve inananlar kazanacaktır, kardeşler kazanacaktır. Hepinizi bu mübarek günde, bu kutsal günde, bu şahadet gününde saygıyla anıyorum. Bu kutsal merasime davet edilmek manevi hissiyatımı bin kat daha artırmıştır" diye konuştu.

Deste gurupları daha sonra mersiyeler okuyarak kortej eşliğinde Yeni Mahalle Asri Mezarlığı'na geçtiler. Aşırı kalabalık nedeniyle bazı kişilerin tren raylarında yürümesi nedeniyle Kars'tan Erzurum'a giden tren görevliler tarafından kısa süreliğine durduruldu. Bu arada yürüyüş boyunca mahalle sakinleri tarafından törene katılanlara şerbet, gofret, helva ve çay ikram edildi. Kortej yürüyüşü sırasında polislerin kara saplanan otoyu iteklemeleri ve üşüyen bazı çocukların araçlara bindirilmeleri ilginç görüntüler oluştururken, bazı kadınlar ise hüngür hüngür ağladı.

Asri Mezarlığı önünde de deste grupları zincirlerle sırtlarına vururken, bayanlar da sine vurma olayını gerçekleştirdiler. Gruplara ayrılarak zincirlerle sırtlarını döven erkeklere küçük çocuklar da katıldı. 5 yaşındaki Berkay Çelik isimli çocuk da elindeki zincirle göğsüne ve sırtına vurdu. Küçük çocuk, kalabalığın ilgi odağı oldu. Törene katılan kadın ve erkekler daha sonra yakınlarının mezarlarını ziyaret etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35