banner15

Onbinlerce Iraklı Seçimleri Protesto Etti

Bağdat'ta onbinlerce gösterici genel seçimleri protesto etti. 15 Aralık'ta yapılan parlamento seçimlerinin "adil" olmadığını dile getirerek Bağdat'ta protesto gösterisi düzenleyen Iraklılar ellerinde "seçimde hile ve sahtekarlığı reddedi

Onbinlerce Iraklı Seçimleri Protesto Etti

Irak'ın başkenti Bağdat'ta Cuma namazı çıkışı toplanan onbinlerce gösterici 15 Aralık seçimlerini protesto gösterileri düzenledi. Iraklı Sünnilerin önde gelen gruplarında Irak Uzlaşma Cephesi, Bağdat'ta binlerce kişinin katıldığı bir gösteri düzenledi. 15 Aralık'ta yapılan parlamento seçimlerinin "adil" olmadığını dile getirerek Bağdat'ta protesto gösterisi düzenleyen Iraklılar ellerinde "seçimde hile ve sahtekarlığı reddediyoruz" yazılı pankartlar taşıdı. Binlerce kişiye seslenen Irak Halkı Genel Konseyi lideri Adnan Muhammet Duleymi, sahtekarlık yapılan illerde seçimin yenilenmesini isteyerek Irak Uzlaşma Cephesi'nin "sahtekarlara Irak'ın geleceği ile oynama fırsatı vermeyeceğini söyledi. Duleymi, BM, AB ve Arap Birliği'ni bu duruma müdahale etmeye çağırdı. El Duleymi konuşmasında, "siyaset bize zulüm oldu. Bunu seçim komitesi yaptı. Bu toplanan halk seçimleri protesto edip Iraklıların hakkını arıyor. Iraklıların hepsi kardeştir." dedi. "Biz bu ülkenin birliğini arıyoruz. Mezhepçiliğe yol vermeyiz." diye konuşan El Duleymi, Irak Yüksek Seçim Komistesi'nin yolsuzluk yapıldığı tespit edilen Bağdat Kerkük, Hilla ve Basra vilayetlerinde seçimleri iptal etmesini istedi.
Uzlaşma Cephesi tarafından bildirilen şikayetlerin BM tarafından adil bir şekilde incelenmesini istediklerini kaydeden Adnan Duleymi, "buna göre sonuçların düzeltilmesini istiyoruz. BM denetiminde bu 4 ilde seçimlerin tekrar edilmesini istiyoruz. Bütün Iraklılardan kan dökülmesine müsade etmemelerini kardeşçe yaşamalarını istiyoruz" diye konuştu. Her hangi bir grubun tek başına Irakta iktidar olmasına müsade etmeyeceklerini söyleyen Adana El Duleymi, "Biz Irak'ın güven ve varlığını sağlayacak kişinin hükümete gelmesinden yanayız." dedi.
Irak İslam Partisi Genel Sekreteri Tarık El Haşimi de yaptığı konuşmada, seçimlerin sonucunu bağımsız olmayan bir komitenin açıkladığını belirterek "sonuçları reddediyoruz ve kabul etmiyoruz. Bizim bu isteklerimiz yerine getirilmezse siyasi katılımımızı  tekrar gözden geçireceğiz." ifadesini kullandı. Seçim sonuçları için BM'nin kontrolünü istediklerini kaydeden Haşimi bu isteklerinin gerçekleşmediğini söyledi. Haşimi, "sonuçları tanımadığımız için hükümet görüşmelerine katılmayacağız" dedi. Öte yandan, kuzeydeki Musul kentinde de iki binden fazla kişinin gösteri düzenlediği ve seçimdeki usülsüzlükler nedeniyle İran'ı suçladığı belirtildi. Devrik lider Saddam'ın doğum yeri Tikrit'te de bin kişilik bir grubun gösteri düzenlediği kaydedildi.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48