banner15

Önce Tatbikat Sonra Tecavüz

Filipinler ordusuyla güneydeki Müslüman savaşçılara karşı ortak tatbikat yapan ABD ordusuna mensup 5 askerin Filipinli kadın ve çocuklara tecavüz etmesi, başkent Manila'da kadınların düzenlediği gösterilerle protesto edildi.

Önce Tatbikat Sonra Tecavüz

Geçtiğimiz ay ABD ve Filipin ordusu arasında yapılan ortak terör tatbikatı için bu ülkede konuşlanan ABD askerlerinin Filipinli kadın ve çocuklara tecavüz etmesi, siyasi çalkantılara neden oldu. Filipinli savcılar, 5 ABD askerinin 22 yaşındaki bir kadına tecavüz etmesiyle ilgili soruşturma başlatırken, başkent Manila'da toplanan kadınlar, ABD ordusunu protesto etti. Savcı yardımcısı Raymund Viray de ülkede bulunan ABD büyükelçiliğine gönderdikleri mahkeme kararıyla 5 kişinin Dışişleri Bakanlığı yoluyla tutuklanmasını talep ettiklerini açıkladı. Tecavüz olayına karışan askerlerin kimliklerinin de belirlendiği anlaşıldı. Savcı Viray, tecavüz davasıyla ilgili yaptığı açıklamada "Şu anda bu kişilerin serbestçe dolaştıklarını biliyoruz, eğer bir dava açılırsa, bu kişiler mahkeme yoluyla hapse girecektir" dedi. 
 
Ortak anlaşma tehlikede

 
Olayın duyulmasının ardından muhalefet partileri Filipinler hükümetine çağrıda bulunarak ABD ile aralarındaki "Ziyaretçi Kuvvetler anlaşmasının" iptal edilmesini istedi. Aşırı milliyetçi ve solcu gruplar bu olayların yaşanmasına iki ülke arasında imzalanan bu anlaşmanın neden olduğunu belirtti. Parlamentoda bulunan bir çok milletvekili de Kongre'nin sözkonusu anlaşmayı iptal etmesini istedi. Filipinler hükümeti ise olayın kişisel olduğunu ve iki ülke ilişkilerini etkilemeyeceğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48