banner39

ÖNDER: Katsayı problemi tamamen kalkmalı!

ÖNDER Genel Başkanı Korkut, YÖK'ün sadece araformül bulduğunu söyleyerek, katsayı probleminin tamamen kalkması gerektiğini söyledi.

Arşiv 18.12.2009, 15:03 18.12.2009, 16:31
ÖNDER: Katsayı problemi tamamen kalkmalı!


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Önder Genel Başkanı Hüseyin Korkut, dün YÖK Genel Kurulu'nun üniversiteye girişte kullanılacak ve katsayı oranlarıyla ilgili aldığı karar üzerine bir basın açıklaması yaptı.

Kkatsayı tartışmasının yıllardır yüz binlerce öğrenciyi mağdur ettiğini ve Türkiye'nin kanayan bir yarası olduğunu dile getiren Korkut, Türkiye'de eğitimde fırsat eşitliğinin mutlaka sağlanması gerektiğine işaret etti ve "Biz katsayı farkının tamamen ortadan kaldırılmasını ve bütün öğrencilerin eşit kulvarda sınava girmesini istiyoruz" dedi.

YÖK'ün yaptığı bu son düzenlemenin de fırsat eşitliğini sağlamadığını dile getiren Korkut, "Mevcut şartlarda YÖK'ün iyi niyetli davrandığını ve bir çözüm üretmeye çalıştığını düşünüyoruz. Son olarak YÖK, mağduriyetleri en aza indirmek adına bir çözüme ulaşmak için böyle bir ara formül üretmiş oldu. Bu formül sınav takviminin sıkıştığı bir dönemde yüz binlerce öğrenciyi ve onların velilerini rahatlatacaktır" dedi.

Korkut, "İlk bine giren öğrencilerin iyi okullara girebilecek olması meslek lisesi ve İHL'li öğrenciler için az da olsa bir umut ışığı oldu. Bu yeni düzenlemenin biz artık Danıştay'dan geri dönmeyeceğini ve sıkışmış zaman takvimini olumsuz etkilemeyeceğini düşünüyoruz. Kurumlar yaklaşan sınav takvimini de göz önüne alarak yüz binlerce gencin hayatını etkileyecek sınav ile ilgili daha dikkatli bir süreç yürütmesi gerekiyor. Biz, bütün kurumları sorumlu davranmaya davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.
banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?