Önder Sav: Baykal'la yollar ayrıldı

CHP Genel Sekreteri Önder Sav, kendisine yönelik istifa çağrılarına, "Güçleri yetiyorsa beni görevden alsınlar" dedi.

Önder Sav: Baykal'la yollar ayrıldı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Genel başkanlık için aday olan Kemal Kılıçdaroğlu'na desteğini açıklayan CHP Genel Sekreteri Önde Sav, "Deniz Baykal'la siyaseten yollarımız ayrıldı, O nedenle biz, Kemal Kılıçdaroğlu için imzamızı veriyoruz" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlık adaylığına ilk destek veren isimlerden CHP Genel Sekreteri Önder Sav, akşam saatlerinde yeni açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Merkezi'nden çıkışta gazetecilere konuşan sav, "Deniz Baykal'la siyaseten yollarımız ayrıldı"dedi.

Hangi aday çıkarsa çıksın kurultayda Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğini açıklamasının ardından CHP MYK tarafından istifaya davet edilen Sav, Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş'in kendisine yönelik sözlerine de cevap verdi.

SERT KONUŞTU
Ateş'in yaşananları ''Önder Sav operasyonu, darbe'' olarak olarak değerlendirmesine değinen Sav, ''Yılmaz Ateş'in, Önder Sav'ın çapına gelebilmesi için çok fırın ekmek yemesi lazım. Yılmaz Ateş daha CHP'liliği bilmeden başka kulvarlarda yüzerken Önder Sav, CHP'de siyaset yapıyordu, yapmaya da devam edecek. Çok Yılmaz Ateş'leri biz cebimizden çıkardık, sokağa bıraktık. Zaten bu telaşın temelinde yaklaşan kurultayda yok olacaklarını görmeleri yatıyor'' dedi.

"BAYKAL OYUNA GELMEYECEKTİR"
Gelişmelerden dolayı üzüntü duyduğunu ifade eden Sav, ''Üzüntüm, bu telaşa koskoca Deniz Baykal'ı alet etmeye kalkışmalarıdır. Ben, Sayın Baykal'ın bu oyuna gelmeyeceğine inanıyorum. Bu kurultayı ahenkli bir şekilde, CHP'ye yaraşır bir şekilde, belli çıtayı aşağı düşürmeden, birbirimizi severek, sayarak, omuz omuza, gönül gönüle yaşayacağımızı CHP ailesine yaraşır bir kurultay yapacağımıza inanıyorum'' diye konuştu.

"GÖREVİMİN BAŞINDAYIM, GÜÇLERİ YETİYORSA..."
Önder Sav, Kılıçdaroğlu'nun, genel başkanlık için adaylığını açıklamasının örgütte, seçmen tabanında, CHP'lilerde büyük bir rahatlama yarattığını belirtti.

Sav, ''Bu rahatlamayı görmemek için insanların kör olması lazım. Belki bu binadaki arkadaşlarımız kör ama toplum kör değil. Toplum bunları algılıyor. Ben de kurultaya kadar görevimin başındayım. Güçleri yetiyorsa Parti Meclisi'ni toplasınlar, hep beraber hesaplaşalım, beni görevden alsınlar'' ifadelerini kullandı.

Yılmaz Ateş: Bu bir iç darbe, sırtımızdan vurulduk

Dün akşam saatlerinde bir televizyon kanalında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, Kılıçdaroğlu'nun adaylığına sert tepki göstermişti. Bunun CHP'yi sırtından hançerlemek olduğunu savunan Ateş, Kılıçdaroğlu'nun adaylığını açıklamasını yalnızca CHP'ye değil tüm Türkiye'ye karşı düzenlenen bir komplo olduğunu ileri sürdü. Kılıçdaroğlu'nun sadece Önder Sav'ın dedikleriyle hareket ettiğini belirterek, "MYK'nın iradesini yok saydı. Bu bir iç darbe. Sırtımızdan hançerlendik" dedi.

ÖNDER SAV'A KIZGIN: BANA KOMPLO KURDULAR, ÇARPIŞARAK DÖNECEĞİM

Hakkındaki komplo iddiaları nedeniyle mağdur olduğunu düşünen ve kurultayda daha güçlü bir şekilde dönmeyi planlayan Baykal'ın ise bu ani gelişmeleri şaşkınlıkla karşıladığı ifade ediliyor. Partili yöneticilere her fırsatta, "Ortak aday bulun, destekleyeyim." diyen, ancak kendi dışındaki bir isim üzerinde uzlaşılacağına ihtimal vermeyen Baykal'ın, hiç beklemediği bir tablo ile karşı karşıya olduğu aktarılıyor.

Yakın çevresine yaptığı değerlendirmede, varılan kararları 'kendisini tasfiye operasyonu' olarak nitelendirdiği öğrenildi. Yakın kurmaylarına, "Arkadaşlar bana komplo kurdu. Çarpışarak döneceğim" mesajı verdiği bilgisine de ulaşıldı. Baykal, bu durumun parti tabanının vicdanı tarafından kabul edilmeyeceğine inanıyor.

Genel başkanlığa dönme yolunda bugünkü il başkanları toplantısını 'son umut' olarak gören Baykal'ın, toplantıdan güçlü bir destek çıkmaması durumunda adaylıktan vazgeçeceği öne sürülüyor. Dün gün boyu sessiz duran Baykal'ın bugünkü il başkanları toplantısından çıkacak karar doğrultusunda bir tavır belirlemesi bekleniyor. Toplantıda Baykal'a destek amaçlı bir bildiri hazırlanması bekleniyor. Ancak kaç il başkanının bu bildiriye destek vereceği merak ediliyor. İmza sayısının 50'nin üzerinde olması durumunda Baykal'ın adaylığını açıklayacağı belirtiliyor.


 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 12:49
banner53
YORUM EKLE

banner39