Önder Sav, CHP içi çatışmayı anlattı

CHP'nin karakutusu Önder Sav, Kılıçdaroğlu operasyonunu, Baykal eylemleri ve parti içi çekişmeleri dakika dakika anlattı.

Önder Sav, CHP içi çatışmayı anlattı

CHP Genel Sekreteri Önder Sav, Egede Son Söz gazetesine verdiği röportajda, Baykal’ın istifasının ardından CHP’de yaşanan ancak kamuoyuna yansımayan birçok konuyu anlattı. Baykal’la Nesrin Baytok’a ait olduğu iddia edilen kasetle ilgili, “Gerçekten komploydu” değerlendirmesi yapan Sav’ın olay yaratacak açıklamalarından satır başları:

TEMİNAT İSTEMEDİM AMA ELEŞTİRDİM

Baykal istifa kararını benimle paylaşmadı. 53 yıllık dostuyum, arkadaşıyım, genel sekreteriyim. Konuşsaydı, onu daha büyük, farklı boyutlarda tutabilirdik... Daha istifa metnini okuduğu an hissettim. Deniz Bey’in dönüş kararlılığı satırların arasında vardı. İstifadan sonra TBMM Grubu’nda yaptığım bir konuşma var. ‘Bundan sonra göbeğimizi biz keseceğiz’ dedim. Geri dönmesin anlamındaydı. Evinde bir araya geldik. Vatan gazetesinden Bilal Çetin bunu yazdı ama ‘teminat isterim’ falan demedim. ‘Siz böyle yukarıda durduğunuz sürece CHP’de başka bir aday çıkmaz. Çıkan adaya hain, komplocu’ derler. Yokum derseniz bir günde aday bulunur’ dedim. Bu konuşma 11 Mayıs Salı günü gerçekleşti.

SAÇMA SAPAN ‘GERİ DÖN EYLEMLERİ’

O Gençlik Kolları’nın saçma sapan eylemi mesela... Hiçbir yetkisi olmadığı halde Mehmet Sevigen, il örgütlerine telefon etmeye başladı. Bir iki ili ve belediye başkanını haşladım. ‘Kim bu Sevigen de onun talimatıyla otobüs kaldırıyorsun?’ dedim. Diyor ki il, ilçe örgütlerine, ‘Genç olması şart değil, kimi bulduysanız, doldurun getirin’ diyor. 60 bin kişi bekliyorlarmış, bin 500 iki bin kişi ancak vardı. MYK’da ‘Deniz Bey’e yakınlıkla yalakalığı birbirinden ayırın arkadaşlar’ dedim.

KEMAL BEY’LE GİZLİCE 3 DEFA BULUŞTUK

13 Mayıs Perşembe akşamı ölçtüm, tarttım, biçtim. Sindiremiyorum CHP’nin adaysız kurultaya gitmesini... Eli kolu bağlı, Godo’yu bekler gibi... Delegeler imzayı verecek, Deniz Baykal oturduğu yerden gelecek. Kılıçdaroğlu ismi kafamda o gün netleşti. Kamuoyunda bir havası, gücü var. Birkaç kez buluştuk. Kimsenin bilmediği, bilemeyeceği bir yerde... Ve kimse de bilemedi. Ne o karısına söyledi ne ben söyledim. Zaten ağzı sıkı bir siyasetçidir. Adaylığını açıklaması için Pazar erken olurdu, Salı da geç olurdu. Salı günü il başkanları toplantısı vardı çünkü. Ve o toplantıdan Baykal’ın çıkması bekleniyordu.

KEMAL’LE ARAMIZ BOZUK HİSSİ YARATTIM

Bir saat içinde 60 tane milletvekilinin imzalı desteği geldi. Ben bu imzaların bir bölümü de önceden hazırlattırdım zaten. Grup Başkan Vekili arkadaşlara da ‘destek verin’ dedim. Gaye Erbatur Amerika’daydı. Oradan telefonla destek verdi. Ki çok bağlıdır Deniz Baykal’a... Ama Kılıçdaroğlu’na ‘evet’ dedi. Kemal Bey’in açıkmalasından önce, partide hedef saptırmak için aramız bozuk havası yarattım.

SAVCI SAYAN’A MYK’DA ‘ŞEREFSİZ’ DEDİM

Gürsel Tekin ki Kılıçdaroğlu’nu yönlendirdiğini düşünen bir siyasetçi, basın toplantısından beş dakika önce haberi oldu. ‘Kılıçdaroğlu elimden kaçtı’ diye düşündü belki de. MYK toplantısında Savcı Sayan’ın kullandığı ‘ABD, Doğan Medya Grubu, Tayyip Erdoğan ve Genel Sekreterimiz birlikte Genel Başkanımıza bir komplo düzenlediler.’ Hiç sektirmeden döndüm, ‘şerefsizlik yapma’ dedim. Resmen şerefsizlikti bu.

Tekin’den Sav’a cevap geldi

BİR ELMANIN İKİ YARISI GİBİYİZ

CHP eski İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, İstanbul’daki ilçe başkanlarının kendisini istemedikleri şeklindeki iddialara 2.5 ay önce kendisine tam yetki verdiklerini hatırlatarak cevap verdi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun önceki günkü programına işleri nedeniyle katılamadığını savunan Tekin, Kılıçdaroğlu ile bir elmanın yarısı gibi olduklarını belirterek, “İnanıyorum ki İl başkanlığı konusunda destek verir” dedi.

Baykal o an bilmiyordu

Sav, Baykal’ın Angora’daki evinin önündeki eyleme destek vermemiş ve bunu ‘saçma sapan’ diye nitelendirmişti. Baykal eylemcileri selamlamak için evinden çıktığında Sav, yanında duruyordu.

Kaynak: Egedensonsöz


 

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2010, 08:07
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
AmaTT
AmaTT - 11 yıl Önce

Ben bile video çıktığında bunun "operasyon kılıçdarbesi" olduğunu ve amacın baykalı indirip yerine çakma "Gandi Kemal"i (zira Gandi'nin yaptığı neyi yapmışki bu adı alabilmiş) getirmek olduğunu yaptığım yorumlarda yazmıştım.

Anladığım Önderim Savım bu operasyonun her yerinde var ama bize masal anlatıyor tabi yersen :D

banner39