banner39

ÖNDER'den başörtüsü sorularına pratik cevaplar

İmam Hatip Lisesi Mezunları Mensupları Derneği, başörtüsüyle ilgili sorulara pratik cevaplar hazırladı.

Arşiv 13.02.2008, 09:24 13.02.2008, 09:24
ÖNDER'den başörtüsü sorularına pratik cevaplarİmam Hatip Lisesi Mezunları Mensupları Derneği (ÖNDER), başörtüsüyle ilgili sorulara pratik cevaplar hazırladı.

İmam Hatip Lisesi Mezunları Mensupları Derneği Genel Başkanı Yusuf Ziyaettin Sula'nın hazırladığı bilgiler Sık Sorulan Sorular ve muhtemel cevapları başlığı altında www.onder.org.tr adresindeki internet sitesinde yayınlanıyor.

Üniversitelerde uygulanan başörtüsü yasağını sona erdiren anayasa değişikliğinin Meclis'te kabul edilmesi üzerine alevlenen tartışmalar medyanın birinci gündem maddesi oldu. Hem başörtüsünü savunanları hem de karşıt olanları bilgilendirmek isteyen ÖNDER, bu konuda sık karşılaşılan sorulara cevap hazırladı. Başörtüsüyle birlikte gündemi oluşturan 'imam hatip liseleri' konularının da işlendiği sorularda kısa ve öz bilgiler yer alıyor, istatistiki bilgiler veriliyor. Derneğin, internet sitesinde yayınlanan bazı soru ve cevaplar şöyle:

Başını örtmeyenler namussuz mudur?
Bu da marazi bir bakış açısıdır. Başı açık hanımlardan bu tip korkular içinde olanlar görülmektedir. Başörtüsü bir namus sertifikası değildir. Başı açık olup dindar ve namuslu olmak pekâlâ mümkündür.

Üniversiteli genç kıza başörtü stili ve kıyafet tarifi kim tarafından yapılır?
Üniversite, üniformanın olmadığı, kıyafet tarifinin yapılmadığı, kapılarında 'yassah hemşerim' diyecek güvenlikçilerin olmadığı kurumlardır. Üniversite çağındaki bir gence 'başını aç, başını ört, paçan 17 santimi geçmesin' denilmez.

Mayo ya da burka ile üniversiteye girilmeli mi?
Mayo dış kıyafeti değildir. Bırakın üniversiteyi sokakta bile gezilmez. Burka ise ülkemizde tanınan bir dış kıyafeti değildir. Belki Afganistan dolaylarında giyiliyordur.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?