banner15

'Öneri işe yaramadı'

Brüksel'de toplanan AB Dışişleri Bakanlarının gündeminde Türkiye var. Türkiye'nin geçen hafta açıkladığı 'limanlar önerisi'nin işe yaramadığı belirtiliyor.

'Öneri işe yaramadı'

AB Dışişleri Bakanları toplantısında ele alınacak taslakta, özellikle Rumların talepleri doğrultusunda, bazı değişiklikler yapıldı.
 
Buna göre, AB üyesi ülkeler, Türkiye ile müzakerelerin 'çeşitli' başlıklarda 'askıya' alınmasına, hiçbir müzakere başlığının, Türkiye limanlarını Rum kesimine açmadan kapanmamasına onay veriyor. Kaç başlıkta müzakerelerin açılmayacağı ise bugünkü toplantıda belirlenecek.
 
Kararda, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, 'Türkiye'ye ileri bir tarihte randevu verilsin' önerisi de dikkate alındı.
 
Buna göre, Türkiye'nin limanları konusunda katettiği mesafenin, AB Komisyonu tarafından hazırlanacak bir raporla değerlendirilmesi isteniyor.
 
İngiltere'nin de aralarından bulunduğu Türkiye'yi destekleyen ülkeler, Komisyon'un tavsiye kararının yumuşatılmasını isterken, Ankara'nın önerisinin 'iyi niyet' ifadesi olarak değerlendirilmesini isteyecekleri belirtiliyor.

Finlandiya, Ankara'nın önerisini anlatacak
 
Toplantı sırasında AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, Ankara'nın bir limanı ve bir havaalanını Rumlara açma önerisini anlatacak.
 
Ancak, AB'den gelen çağrılara karşı Türkiye'nin önerisini yazılı olarak vermediği için bakanların, öneri konusunda müzakere yapmayacağı düşünülüyor.
 
Türkiye'yi destekleyen, İngiltere gibi AB ülkelerinin, Komisyon'un tavsiyesinin 'sert' olduğunu belirterek yumuşatılmasını isterken, Ankara'nın önerisinin bir 'iyi niyet' ifadesi olarak değerlendirilmesi gereğini vurgulayacakları kaydediliyor.
 
Bakanlar aralarında uzlaşamazsa konu 14-15 Aralık'taki AB zirvesine kalacak.

Almanya: "Karar hafta sonuna kalabilir"
 
Bu arada Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, bugünkü toplantıda Türkiye ile ilgili 'net' bir kararın çıkmasını beklemediğini söyledi. Steinmeier, sorunun bugün çözülmesini beklemediğini belirterek, ''Ancak bu hafta sonunda bir çözüm bulunacağı konusunda iyimserim'' dedi.
 
Steinmeier, Başbakan Angela Merkel'le konuştuğunu ve Türk hükümetinin Ankara Protokolü'nü uygulamaya sokmamasının yaptırımsız kalmaması konusunda görüş birliği içinde olduklarını da belirtti.

Bakoyanni: “Sonuna kadar Rumlarlayız”
 
Öte yandan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni de, "AB'de Türkiye ilgili kararların edinilen izlenimlere göre değil, somut verilere göre alınacağını" söyledi. Bakoyanni, Rumlarla sonuna kadar ortak tavır içinde olacaklarını söyledi.
 
Bakoyanni, dolaylı da olsa Atina ve Lefkoşa'nın tavrını, Ankara Protokolü’nü uygulaması için Türkiye'ye 18 aylık sıkı bir süreç tanınması, dondurulacak dosya sayısının da 8'den fazla olması şeklinde anlattı.
 
"Erdoğan güvenilir görüşmeci"
 
Türkiye'nin limanlara ilişkin önerisinin Yunanistan tarafından beklendiğini ve Atina'yı şaşırtmadığını söyleyen Bakoyanni, "Türkiye'nin son anda atmosferi değiştirmeye çalışacağını biliyorduk. Ancak görüldüğü gibi, hiçbir sonuç getirmedi" diye konuştu.
 
Yunanistan Dışişleri Bakanı, Başbakan Recep Tayip Erdoğan için de "kendisini güvenilir bir görüşmeci sayıyoruz. Tartışılmaz güç bir ortamda Türkiye'de reformlar yapmaya gayret ediyor. Kendimizi kandırmadan, Erdoğan'ın tüm tepkilere rağmen Türkiye'yi Avrupa'ya yaklaştırmaya çalıştığına inanıyoruz" dedi.
 
Türkiye'nin Kıbrıs önerisi
 
Türkiye, Avrupa Birliği'ne Kıbrıs konusunda 12 aylık geçici bir çözüm paketi önerdi. Pakete göre:

* Türkiye bir limanını Rumlara açacak.
* Gazimagosa Limanı KKTC yönetiminde uluslararası ticarete açılacak.
* Türkiye bir havaalanını Rum uçaklarına açacak.
* Ercan Havaalanı uluslararası sivil uçuşlara açılacak.  
 
Türkiye Avrupa Birliği'nden 12 ayda sona erecek kapsamlı çözüm süreci için de adadaki iki lidere, Papadopulos ve Talat'a çağrıda bulunmasını istiyor.
 
Ancak çözüm zemininin yine BM çatısı altında kalması, AB'nin de bu sürece destek vermesi gerektiği bir kez daha vurgulandı.
 
Kağıda geçirilmeyen öneriler Dışişleri Bakanı Abdullah Gül tarafından Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomuoja 'ya sözlü olarak iletildi.
 
Türkiye 15 Aralık'ta yayınlanacak AB dönem başkanlığı açıklamasında, çözüm paketine atıfta bulunulduğu takdirde üzerine düşen yükümlülükleri yerine getireceğini Finlandiya'ya iletti.

CNN

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48