banner39

Onlarca Taliban savaşcısı öldürüldü

Afgansitan çıkan çatışmalarda 80'e yakın Taliban savaşcısının öldürüldügü bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Onlarca Taliban savaşcısı öldürüldü
Afganistan'da görev yapan NATO kuvvetleri, bir devriye birliğinin saldırıya uğraması ardından çıkan çatışmalarda yaklaşık 70-80 Taliban savaşçısını öldürdüklerini açıkladı. Çatışmanın İngiliz birliklerinin geçtiğimiz haftalarda direnişçi gruplarla bir anlaşma yaptığı Helmand eyaleti yakınlarında meydana geldiği bildirildi.

Ülkenin güneyindeki çöllük bölgede Taliban savaşçılarının pusu kurmasıyla başlayan olayda Danimarka askerlerinden oluşan bir NATO birliği hafif silahlar, roketatarlar ve havan toplarıyla düzenlenen saldırıya maruz kaldı.

NATO askerleri çatışmanın devam etmesi üzerine telsizle hava desteği istediler. Bölgedeki çatışmanın yaklaşık dört saat sürdüğü ve sayılarının 70 ila 80 arasında olduğu tahmin edilen Taliban savaşçısının çatışmada öldürüldüğü açıklandı.

NATO yetkililerinin verdiği bilgilere göre, NATO askerlerinden ölen olmadı. Çatışmanın İngiliz askerlerinin, varılan anlaşma uyarınca, çatışmaların sona ermesi karşılığında kontrolü kasabanın ileri gelenlerine devrederek çekildikleri Musa Kale kasabasının hemen dışında meydana geldiği bildirildi.

İngiliz birliklerinin bir sözcüsü, çatışmanın meydana geldiği noktanın, bu anlaşmayla belirlenen sınırların dışında kaldığını açıkladı. Ancak bu çatışma, Taliban savaşçılarının Musa Kale'yi gizlenmek ve sığınmak için kullanıyor olabilecekleri endişelerini gündeme getirdi.

Taliban'dan İngiliz askerlerine pusu

Öte yandan Kandahar'da düzenlenen bir intihar saldırısında Afgan vatandaşı üç sivil ölürken üç İngiliz askeri de yaralandı. Bunun ardından devam eden silah sesleri nedeniyle yeni bir saldırıdan endişe eden İngiliz askerlerinin açtığı uyarı ateşi bazı sivillerin yaralanmasına neden oldu.

Taleban savaşçıları ise NATO birliklerine malzeme taşıyan bir helikopteri düşürdüklerini iddia etti. NATO yetkilileri helikopterin düştüğünü ve sekiz kişilik mürettebattan kurtulan olmadığı tahmin ettiklerini doğrulamakla birlikte, buna neyin neden olduğu konusunda fikir yürütmek için erken olduğunu ifade ettiler.

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?