banner15

Önyargısız Müslüman videolar iyi hit alıyor

Saldırgan ya da savunmacı videolardan çok, Müslümanı tanıtan videolar izleniyor.

Önyargısız Müslüman videolar iyi hit alıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri'nde Müslümanlara terörist iftirası atılmayan ve Müslümanlığın ön yargısız tanıtıldığı videolar yüksek izlenme rekorları kırıyor.

İki yıl önce internette, anahtar kelimesye Müslüman yazarak, Müslümanlıkla ilgili videoları gezen web sayfa tasarımcısı Ali Ardekani, karşısına çıkan videoların çoğunun Müslümanlar hakkında ön yargılarla dolu ve terörist imajının yapıştırılmaya çalışıldığını görünce Müslümanları doğru tanıtan videolar yapmaya karar vermiş.

Ardekani'nin karşılaştığı videolarda dünyadaki 1.3 milyar Müslüman ya "kan içici haydutlar" olarak tanıtılıyor veya Müslümanlar kendilerinin "haydut" olmadığını savunmaya çalışıyor.

Herald Tribune'e Los Angeles'teki evinde mülakat veren Ali Ardekani, "Arapça sesler yabancı veya korkutucu. İnsan neler olduğunu anlayamıyor. Veya konuşmayan peçeli bir kadın gösteriyorlar, sanki konuşunca 'bana yardım edin' diyecek." dedi.

33 yaşındaki web tasarımcısı Ardekani, daha çok youtube'de yayımlanan videolarında Baba Ali ismini kullanıyor. Baba Ali'nin hazırladığı videolar şimdi Amerikalı genç Müslüman video yapımcıları arasında en fazla izlenenler arasında. "İslamı kim kaçırdı?" adlı videosu Temmuz 2006'dan beri 350 bin hit aldı.

Ardekani'nin "Cennet denilen toprak" videosu 250 bin hit aldı. Ayrıca bir yarışmada bu video 20 bin dolar ödül kazandı. Ali Ardekani, "Müslüman Uçarken" adlı komedi videosundan ise 5 bin dolarlık ödül kazandı.

27 yaşındaki Murad Amayreh'in "Ben bir Müslümanım" adlı videosu yayımlandığı 28 Eylül'den beri iki milyondan fazla hit aldı. Youtube'de şu ana kadar en fazla hit alan video "Dansın Evrimi - Evolution Dance". 84 milyondan fazla hit aldı.

Müslümanlara karşı saldırılar karşısında hemen savunmaya geçilmemesi gerektiğini söyleyen Ardekani, "Savunmaya geçildiğinde insanların nefretinden başka bir şey konuşulmuyor." dedi.

İran'da Müslüman bir ailenin çocuğu olarak doğduğunu ve Los Angeles'te bir seküler olarak yetiştiğini ancak 20 yaşında İslam'a dönüş yaptığını kaydeden Ardekani'nin evindeki çalışma odasının duvarları Kur'an-ı Kerim'den ayetlerle dolu.

Baba Ali, yüksek izlenme rekorları kıran 30 videosunda daha çok Müslüman ve Amerikan gelenekleri arasındaki çatışmanın üzerinde duruyor. Bir videosunda Müslüman evlilikleri eleştirerek "Hıristiyanlar kiliselerde evleniyor. Yahudiler sinagoglarda evleniyor. Müslümanlar ise Hilton'da." diyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2008, 18:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35