banner39

Ordu Komutanı ABD'yi yalanladı

ABD ordu komutanı, İran hükümetinin doğrudan Irak'taki Şiileri silahlandırdığı yönünde bir kanıt olmadığını bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ordu Komutanı ABD'yi yalanladı
Amerikan ordusunun başındaki isim General Peter Pace, İran hükümetinin doğrudan Irak'taki Şiileri silahlandırdığı yönünde bir kanıt olmadığını açıkladı.

Pace'in sözleri, Amerikan ordusunun Irak'taki komutanlarının son günlerde yaptıkları açıklamalarla çelişiyor.

Amerika Birleşik Devletleri, bu hafta İran'ın üst düzeydeki yetkililerinin Irak'taki Şiilere patlayıcı malzeme sağladığına ilişkin kanıtlar açıklamışlardı.

Avustralya'da temaslarda bulunan General Pace ise, bu kanıtların ''İran'da üretilen bazı malzemelerin'' Irak'ta kullanıldığını göstermekten ibaret olduğunu söyledi.

Roketlerin İran'da üretildiğini bildiklerini kaydeden Amerikalı general, ''Ama bildiklerimizden bunların İran hükümetinin bilgisi ya da işbirliğiyle olduğunu söyleyemem'' dedi.

Washington'da bir açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Tony Snow ise, ABD'nin kanıtların arkasında durduğunu, silahların Irak'a İran devrim muhafızları ya da Kudüs Savaşçıları tarafından götürüldüğünü öne sürdü.

Amerikalı yetkililer pazar günü yaptıkları açıklamalarda sundukları kanıt, silah ve patlayıcıları Irak'ta bir dizi İran bağlantılı yere yaptıkları baskınlar sırasında ele geçirdiklerini söylüyor.

'ABD kendi kabahatini örtüyor'

ABD'nin suçlamaları Tahran tarafından reddedilirken Washington'da da kuşkuyla karşılanmıştı.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Washington'un ülkesine yönelik suçlamalarının kendi kabahatini örtme çabasından kaynaklandığını söyledi.

İran lideri Ahmedinecad ise ülkesinin 'her türlü çatışmadan kaçındığını' ve Irak'ta yabancı askerler varken barışın gelmeyeceğini söyledi.

Ahmedinecad, ABD'nin son suçlamalarının da Irak'taki kalışını uzatma çabasından kaynaklandığını iddia etti.

İran'ın ülkeye silah gönderdiğinin mahkemede kanıtlanmasını isteyen Ahmedinecad "Irak'taki istikrarsızlığın bizim zararımıza olduğunu açıkça söyledik" diye konuştu.

İran Dışişleri Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, "Washington'un geçmişinde pekçok kanıt uydurma vakası var" diye konuştu.

İddialar ardından ABD'deki Demokrat Partili senatörler de, Bush hükümetini suçlamalar konusunda daha ihtiyatlı olmaya çağırmıştı.

Senatör Chris Dodd, Bush yönetiminin bundan önce kanıt olarak sunduğu bilgi ve belgelerde sahtecilik yapmaya çalıştığını ve bu nedenle sözkonusu iddialar konusunda da şüpheleri olduğunu söylemişti.

Senatör Ron Wyden da Bush yönetiminin Irak'ın işgalinden önce sahnelediği senaryoyu şimdi İran için tekrarlamaya uğraştığını belirtmişti.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?