banner39

Organ ticareti nakilleri sınırlandırdı

Akdeniz Üniversitesi, organ ticareti operasyonlarından sonra akraba olmayanlardan nakli durdurdu.

Arşiv 01.10.2009, 13:49 01.10.2009, 13:49
Organ ticareti nakilleri sınırlandırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Antalya Emniyeti'nin, organ ticareti yapıldığını ortaya çıkarması üzerine Akdeniz Üniversitesi (AÜ), akraba olmayanlardan yapılan organ nakillerini durdurdu. AÜ Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gültekin Süleymanlar, organ ticareti ile ilgili polisiye olay aydınlığa kavuşana ve konu ile ilgili mevzuatın yasayla bağlayıcılık kazanmasına kadar akrabalar dışında organ nakli yapmayacaklarını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 2004 yılında aldığı kararla akraba dışındaki kişilerden de organ almanın önünü açmıştı. Ancak Bakanlık, bunu yönetmelikle yerel etik kurullarının onayına bırakmıştı. Böylece, 2004'ten bu yana yüzlerce insan akraba olmayan kişilerden aldıkları böbrekle yeniden hayata tutundu. Ancak, Antalya Emniyeti'nin yaptığı son operasyon, kötü niyetli kişiler tarafından bu durumun istismar edilerek organ ticaretine dönüştüğünü ortaya çıkardı.

Polisin yaptığı operasyon, etik kurulların yapısını ve sistemdeki açıkları gözler önüne serdi. Akraba dışındaki nakillerle ilgili bir yasa olmaması ve bu işin sadece yönetmelikle düzenlenmiş olması da işleri kolaylaştırdı.

Geçen yıl gerçekleştirilen 360 böbrek nakliyle dünyanın sayılı merkezleri arasında yer alan AÜ Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gültekin Süleymanlar, "Bu işler netleşinceye kadar yarından itibaren akraba olmayandan nakil yapmıyoruz. Mevcut durum ortada. Etik kurullar geçilmiş. Kötü niyetli insanlar sistemin açıklarını bulup kullanmış." dedi.

"BİZ POLİS DEĞİLİZ"

Etik kurulların hiçbir yetkiye sahip olmadığı için bağışçıları ve hastaları belli bir yere kadar sorgulayabildiğini, oluşan kanaate göre nakle onay verdiğini ya da vermediğini anlatan Süleymanlar, sistemin işleyişini şöyle anlattı: "Organı verenden de alandan da ticari bir çıkar olmadığına dair noter tasdikli beyanname alıyoruz. Ondan sonra kişiler tek tek etik kurul önüne çıkıyor. Birbirlerini tanıyıp tanımadıkları sorgulanıyor. Komşularına, hangi takımı tuttuklarına varıncaya kadar soruluyor. Bu filtreyi geçenler olmuş. Çünkü etik kurulun yetkisi sınırlı. Nereye kadar sorgulayacak. Biz polis değiliz ki ?"

Bir süreden beri, organ nakli merkezine gelip giden bazı simaların dikkatlerini çektiğini ve bu durumu polise haber verdiklerini anlatan Süleymanlar, "Ortada birkaç sima var. Biz bunlardan işkillendik. 'Bunlar daha önce nakil olmuş ama bir takım adamları getiriyorlar. Bunları izlemeye alın' dedik. Bunları başhekimliğe ve emniyete bildirdik. Bizim bu ihbarımızdan sonra haziranda ilk operasyon yapıldı. Biz şüphelendik ve paylaştık. Bir takım adamlar, vericiler getiriyordu. Etik kurulda eliyorsunuz ama iki gün sonra başka birisini getiriyordu. Bu iş bu kadar kolay değil. Aynı adam, aynı yüz. Bundan hepimiz rahatsızlık duyduk." diye konuştu.

Olaydan üzüntü duyduklarını ve yaptıkları işi insanlık adına gerçekleştirdiklerini anlatan Süleymanlar, nakil konusunda kadavra tercihinin asıl olması gerektiğine dikkat çekti. Ancak, kadavradan nakillerin yüzde 25 gibi küçük bir oranda kalmasından dolayı canlı vericiye yöneldiklerini kaydeden Süleymanlar, ortaya çıkan istismarlar sebebiyle de bağışçı sayısının giderek azalmasından endişe ettiklerini sözlerine ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?