banner39

Orgenaral'in yargılanması isteniyor

Hukukçular, darbe planlamakla suçlanan Şener Eruygur'un, ihtilale teşebbüs etmekten yargılanması gerektiğini bildirdi.

Arşiv 30.03.2007, 07:57 06.07.2018, 09:31
Orgenaral'in yargılanması isteniyor

Darbe planlamakla suçlanan eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur, iddialarla ilgili soruları cevaplamaktan kaçındı. Hukukçular, Eruygur'un ihtilale teşebbüs etmekten yargılanmasını istedi .

Eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur'un görevi sırasında darbe hazırlığı içinde olduğu ve bu maksatla bazı kuvvet komutanlarıyla bir örgütlenme içine girdiği yönündeki iddialar tartışma başlattı. İddiaların araştırılmasını isteyen emekli askeri hakim Ümit Kardaş, "Eruygur darbeye teşebbüsten yargılanmalı" dedi.

KONUŞMAK İSTEMİYOR

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek'in tuttuğu iddia edilen ve Nokta Dergisi'nde yayınlanan günlüklerde darbeye teşebbüsle suçlanan eski Jandarma Genel Komutanı ve ADD Başkanı Eruygur, iddialarla ilgili olarak Yeni Şafak'ın sorularını "Bu konuda konuşmak istemiyorum, toplantılarım var" diyerek, cevaplamaktan kaçındı. Eruygur, toplantıdan sonra görüşme teklifimizi ise "İstemiyorum" diyerek geri çevirdi. Özden Örnek ise, günlük tutmadığını, ?hatırat?ının bazı ilaveler yapılarak senaryo yazıldığını söyledi.

Emekli askeri hakim Ümit Kardaş, Eruygur başka olmak üzere eski Hava ve Kara Kuvvetleri Komutanları İbrahim Fırtına ve Aytaç Yalman'ın da içinde bulunduğu örgütlenmenin Anayasal demokratik düzene son vermek maksadıyla teşebbüste bulunduklarına ilişkin iddiaların Cumhuriyet Savcıları tarafından soruşturulması gerektiğini söyledi. Kardaş, "En başta savcıların harekete geçmesi gerekir. Çünkü ortada anayasal düzeni dağiştirmeye teşebbüs var. En azından bu yönden bir soruşturma açılması gerekir" dedi. Kardaş, şunları kaydetti:

"Bütün bunların iktidar tarafından biliniyor olması gerekir. Ayrıca Cumhurbaşkanı tarafından bilindiği ve fakat ses çıkartmadığı söyleniyor. Pekçok kişinin bildiği bir şeyi hükümetin bilmemesi düşünülemez. Burada önemli olan, gereğinin yapılmamış olmasıdır. Bunun gereği ise şudur: Derhal adı geçen komutanlar emekli edilip yargı önüne çıkartılması gerekirdi. Çünkü 'teşebbüs' söz konusu. Zaten yapmış olsalar kimsenin yapacak bir şeyi de kalmıyor. Nitekim eski TCK 146'da 'Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs' deniliyor. Yani teşebbüste bulunmuş olmaları yeterlidir."

YARGI SÜRECİ BAŞLATILMALI

Mazlum-Der Genel Başkanı Ayhan Bilgen 28 Şubat'tan sonra da askeri müdahale girişimlerinin devam ettiğinin ortaya çıktığını belirterek şunları söyledi:

"Çok yakın bir geçmişte darbe hazırlığı olduğunun anlaşılması endişe vericidir. Anayasayı korumak sadece şeklen değil, özü itibariyle hukuk devletini korumak ve parlamenter sistemi etkin kılmaksa; Cumhurbaşkanlarının darbelere karşı aktif tavır takınmaları gerekmektedir. Ancak mevcut Cumhurbaşkanının bu hazırlıklar karşısında sessiz kaldığı öne sürülüyor. Güvenlik bürokrasisinin yetki alanı

tümüyle yeniden ele alınmalı ve bu sınırı zorlayan herkes hakkında yargı süreci işletilmelidir.?

Emekli komutanlara suç duyurusu

Güçlü Türkiye Partisi Genel Başkanı Tuna Bekleviç, "darbe planladıkları" iddiasıyla emekli Org. Şener Eruygur, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Org. İbrahim Fırtına, eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Org. Aytaç Yalman ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek hakkında suç duyurusunda bulundu. Dilekçede, "Anayasanın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" suçundan işlem yapılması istendi.

Bu ülkeye de yazık bu demokrasiye de

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, 2004 yılında darbe yapılacağı yönündeki iddiaları, "Anti demokratik kavramların telaffuzu bile bana ters geliyor. Artık demokrasi bütün hastalıklarından kendini kurtarmalıdır" şeklinde değerlendirdi. Çiçek, Türkiye'nin bunca yıllık demokrasi ve darbeler tecrübesinden sonra hala aynı şeyleri konuşmasının anlamsız olduğunu belirterek, ?Bu ülkeye de , bu demokrasiye de yazık" dedi.

Türkiye'nin geriye dönüşü olmamalı

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, artık darbelerin bu memlekette rüyalara dahi girmemesi gerektiğini kaydederek "Benim temennim o. AB sürecinde bunca yol almış bir Türkiye'nin geriye dönüşü olmaması lazım" diye konuştu. Kuzu, "4 darbe hiçbirşey getirmemiştir bu memlekete. Fayda gelmiş diyenler karşı oldukları siyasi ekiplerin geri gelmemesi için yapmışlarsa tam aksi olmuştur" dedi.

Darbeler ülkemizin gündeminden çıktı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya, "Darbeler, ülkemizin gündeminden çoktan çıktı" dedi. Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek'e ait olduğu öne sürülen günlükteki "darbe girişimi" iddialarına ilişkin bir soru üzerine Çetinkaya, "Demokrasinin olduğu yerde darbeden söz edilmesinin, dünya topluluğu önünde Türkiye için fevkalade ayıplanacak bir şey olduğunu" söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?