banner15

Orgeneral Başer resmen koordinatör

Ankara, Terörle Mücadele Koordinatörlüğü görevine resmen emekli Orgeneral Edip Başer'i atadı.

Orgeneral Başer resmen koordinatör

Ankara, Terörle Mücadele Koordinatörlüğü görevine resmen emekli Orgeneral Edip Başer'i atadı. Başer, ABD'li koordinatör Joseph Ralston'la düzenlediği toplantıda, ''ilk yapmamız gereken, ne yapabileceğimizi net bir şekilde belirlemektir. İyi bir takım olacağımıza inanıyorum'' dedi.

Dün Ankara'ya gelen ABD'nin PKK ile Mücadele Koordinatörü Joseph Ralston bugün temaslarına başladı. Ralston ilk olarak Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ve Türkiye'nin PKK ile Mücadele Koordinatörü Başer ile biraraya geldi.
 
Görüşmenin ardından kameraların karşısına geçen Ralston ile Başer çalışma planlarına ilişkin bilgiler verdi. Ralston'ı uzun süredir tanıdığını belirten Edip Başer, iyi bir takım olacaklarına inandığını söyledi. Başer, "terör dediğimiz bela sadece ona hedef olan ülkeyi değil, ilgili olan tüm ülkelerin elbirliğiyle alacakları önlemleri gerektirmekte. Bunu en iyi anlayacak ülkelerden biri de kuşkusuz ABD" dedi.
 
Joseph Ralston da, meslektaşlarıyla birlikte çalışmayı dört gözle beklediğini belirterek, "PKK ile mücadelede bizim istediğimiz şey etkili bir takım önlemlerdir" ifadesini kullandı. Konuya geniş önlemler çerçevesinde yaklaştıklarını vurgulayan Ralston, gerek Türkiye gerekse Irak için gerekli adımların atılmasına odaklandıklarını ifade etti.

Ralston-Aksu görüşmesi
 
Ralston, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ile öğle yemeğinde biraraya geldi. Görüşmenin ardından açıklama yapan Bakan Aksu, görüşmede Ralston'a Türkiye'nin Kuzey Irak'ın PKK'dan temizlenmesini istediğini ilettiğini söyledi. Kuzey Irak'ta ciddi güvenlik boşlukları yaşandığını ifade eden Aksu, ABD'den somut adım istedi.

Ralston Erdoğan'la da görüşecek
 
Ralston bugün ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek. Görüşme saat 17.30'da Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleşecek. PKK ile Mücadele Koordinatörü Ralston, ABD Dışişleri Bakanlığı'na bağlı çalışacak ve Ralston'ın Bakanlık binasında bir bürosu olacak.
 
Türkiye ve Ortadoğu'yu tanıyor
 
Emekli Orgeneral Joseph Ralston, 1996 - 2000 yılları arasında Genelkurmay Başkan Yardımcılığı yaptı. 2000 - 2003 yılları arasında Brüksel'de NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı ve ABD'nin Avrupa'daki kuvvetlerinin komutanı olarak görev yapan Ralston, Türkiye ve Ortadoğu'yu yakından tanıyor.
 
Bu göreve Ralston'ın atanması diplomat değil asker kökenli bir koordinatör atanmasını isteyen Türkiye'nin beklentileriyle de uyuştu.Koordinatörün görev tanımında bilgi değişiminin dışında 'operatif koordinasyon' da var. Bu durum da asker kökenli bir ismin bu görevi daha iyi yürüteceği anlamına geliyor.

 

Kaynak: CNNTURK

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48