banner15

Orhan Pamuk Nobel'ini aldı

İsveç'te düzenlenen Nobel ödül töreninde, Orhan Pamuk 2006 Nobel Edebiyat Ödülünü İsveç Kralının elinden aldı.

Orhan Pamuk Nobel'ini aldı

Orhan Pamuk, Stockholm'de düzenlenen törende Nobel Edebiyat Ödülü'nü İsveç Kralı 16'ncı Karl Gustav'ın elinden aldı.

Stockholm'deki Konser Salonunda düzenlenen tören, Stockholm Filarmoni Orkestrasının çaldığı, İsveçlilerin ''Kral Marşı'' ile açıldı.

Nobel Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Marcus Storch, açılış konuşmasında, davetlileri selamladıktan sonra, Nobel ödüllerinin felsefesi hakkında bilgi verdi.

Törende ilk olarak, bu yıl Fizik alanında ödüle layık görülen bilim adamları ödüllerini aldı. İsveç Bilimler Akademisi ve Nobel Fizik Ödülü Komitesi Başkanı Profesör Per Carlson, yaptığı kısa konuşmadan sonra, ödülün sahipleri John Mathern ve George Smoot'u sahneye çağırdı.

Ardından İsveç Bilimler Akademisi üyesi ve Nobel Kimya Ödülü Komitesi Başkanı Lars Thelander söz aldı ve ödül sahibi Roger Kornberg'i sahneye davet etti.

Tıp alanında, yine Akademi üyesi olan Nobel Tıp Ödülü Komitesi Başkanı Goran Hansson, Andrew Fire ve Craig Mello'yu, yaptığı kısa konuşmanın ardından sahneye çağırdı.Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk hakkında ise İsveç Akademisi Daimi Sekreteri ve Nobel Ödülü Komitesi üyesi Horace Engdahl konuştu.

Engdahl, konuşmasına, Pamuk'a bu yıl ödülün verilmesi dolayısıyla yapılan ilk açıklamadaki sözleri tekrarlayarak, ''kentinin melankolik ruhunun izlerini sürerken kültürlerin birbirleriyle çatışması ve örülmesi için yeni simgeler bulan Orhan Pamuk'' diyerek başladı.

Son olarak, Ekonomi alanında ödül sahibi Edmund Phelps için, İsveç Bilim Akademisi üyesi Bertil Holmlund kısa bir konuşma yapacak.Tören sırasında Stockholm Filarmoni Orkestrası, davetlilere, Mozart, Josbep Hayd, Shostakovic ve Martin Kraus'un eserlerinden parçalar çaldı.

Nobel ödül töreninde, ödül sahiplerine, İsveç Kralı 16. Carl Gustaf tarafından diploma, altın madalya ve para ödülleri takdim ediliyor.Törenin ardından İsveç Kralı 16. Karl Gustav, yaklaşık 1300 davetliye Stockholm şehir salonunda akşam yemeği verecek.

Uluslararası Nobel Ödülü, İsveçli kimyager ve sanayici Alfred Nobel'in (1833-1896) vasiyetiyle, ölümünün beşinci yılı olan 1901'den beri Fizik, Kimya, Tıp, Edebiyat ve Barış, 1968 yılından bu yana Ekonomi dallarında veriliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48