banner15

Orman yangınlarında azalma oldu

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, "Orman yangınlarında geçen yıla göre azalma oldu" dedi.

Orman yangınlarında azalma oldu


Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, yılbaşından bu yana bin 4 orman yangını çıktığını, 2 bin 539 hektarlık alanın zarar gördüğünü belirterek, yangınlarda geçen yılın aynı dönemine göre büyük düşüş olduğunu söyledi.
Muğla'nın Bodrum ilçesine yanan sahalarda değerlendirme ve denetimler yapmaya gelen Osman Kahveci, Yokuşbaşı mevkii Kızılağaç yolu üzerinde basın açıklaması yaptı.

Kahveci, yılbaşından buyana ülkede bin 4 adet orman yangını çıktığını, bugün itibariyle makilik, bozuk ve verimli olmak üzere toplam zarar gören orman alanının 2 bin 539 hektar olduğunu kaydetti.

Geçen yılın aynı döneminde bin 349 adet orman yangını çıktığını ve yaklaşık 28 bin hektar orman alanının zarar gördüğünü hatırlatan Kahveci, "Bu yıl yangınların çıkış nedenlerini değerlendirdiğimizde, yine insanın ihmal ve dikkatsizliğinin ön planda çıktığını görüyoruz. Doğal miktarlarla çıkan yangın miktarı bu sene yüzde 5 civarında. Dolayısıyla insanımızın ihmal ve dikkatsizliği bu bölgelerde büyük bir yangını bir anda meydana getirebiliyor." dedi.

Bu sene 45 adet hava araçlarının olduğunu kaydeden Kahveci, "Bu bölgelerde çıkan her yangına 1 saat içerisinde en az 10 adet hava aracının müdahale edebileceği şekilde konuşlandırma yaptık. Bu bölgede çıkacak her yangına ilk 1 saat içerisinde en 50 arazöz, 500 işçi, 25 ila 30 arasında mühendisin müdahale edebileceği şekilde ekiplerimizi bu bölgelerde konuşlandırdık." diye konuştu.

Kahveci, Bodrum'un Kızılağaç mevkiinde 2007 yılında meydana gelen orman yangınına farklı bir konseptle yaklaştıklarının altını çizerek, şöyle konuştu: "Bu bölgelerimizdeki alanlarımızı kızılçam gibi yangına hassas olan ağaç türlerini dikmemeye karar verdik. Bir proje geliştirdik ve adına yangına dirençli ormanlar 'YARDOP' dedik. Bu çerçevede Kızılağaç'ta yanan sahamızı yeni bir konseptle ağaçlandırdık. Yol, tarım ve yerleşim birimlerinin kenarlarına yaklaşık 100 metrelik şeridimizi yangına dayanaklı harnuptan başlamak üzere selvi gibi bölgenin Yapraklı ağaç türlerinden dikmek suretiyle hem peyzaj güzelliği açısından, hem de kolay tutuşmaması ve tampon bölge oluşturması açısından böyle bir konsept geliştirdik. İki yıldan beri de uyguluyoruz, devam edeceğiz."

2003 ile 2009 tarihleri arasında Portekiz, İspanya, Fransa, İtalya ve Yunanistan gibi Akdeniz çanağındaki ülkelerde çıkan yangınlarla ilgili elde ettikleri raporları okuyan Kahveci, orman yangınlarıyla mücadelede Türkiye'nin yangınları en az zararla atlatan ülke olduğunu söyledi.

Milas'ta iki kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili soru üzerine Kahveci, raporun ellerine ulaşmadığını, ön tespitlerin kazanın teknik olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Kaynak: CİHAN

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2009, 22:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35