banner39

Orta Asya Türkleri arasında Rus politikalarına destek

Rusya'nın son yıllardaki politikalarıyla ilgili yapılan bir araştırma ilginç bir sonuç ortaya çıkardı; en fazla destek Türki halklardan.

Arşiv 17.05.2008, 13:28 17.05.2008, 15:12
Orta Asya Türkleri arasında Rus politikalarına destek


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya'nın son yıllarda geliştirmiş olduğu politikalarla ilgili 138 devlette yapılan sosyal anketin sonuçları açıklandı. Elde edilen netice son derece dikkat çekici. Rusya'yı en fazla Orta Asya ve Türk halkları destekliyor.

Dünyada genel olarak şu anki Rus liderlerin takındıkları yeni tutum takdir edilmiyor. Rusya'nın politikalarını Avrupa Birliği ülkelerinde olumlu karşılayanlar sadece yüzde 15.

Güney ve Kuzey Amerika'da Rus politikalarına destek oranı yüzde 22-18 arasında değişiyor. Kuzey Afrika'da halkları arasında bu oran yüzde 29'a kadar varırken, Yakın Doğu'da yüzde 49'a kadar çıkıyor.

Eski Sovyetleri Birliği ülkelerinde Rusya'nın şu andaki politikalarına destek rekor denecek derecede yüksek. Tacikistan halkının Moskova'nın son yıllardaki politikalarına destek yüzde oranı 92, bu oran Kırgızistan'da yüzde 89, Kazakistan'da yüzde 87, Azerbaycan'da yüzde 66, Moldova'da yüzde 62, Ukrayna'da yüzde 53, Beyaz Rusya'da yüzde 51, Özbekistan'da yüzde 50. Gürcistan'da bu oran yüzde 22 Ermenistan'da ise yüzde 30.

Bu oran eski Sovyet coğrafyasında yer alan Avrupa ülkelerde de yüksek oldukça yüksek. Rusya'nın politikalarına destek Sırbistan yüzde 63, Makedonya yüzde 56, Karadağ'da ise yüzde 49 oranında.

Moskova'daki yönetime en az destek Fransa'dan geldi. Fransızların sadece yüzde 6'sı Moskova'yı destekliyor. Kosova'da da bu oran 19.

Ortadoğu'da Moskova'yı destekleyenlerin en fazla olduğu ülke yüzde 48'lik bir oranla Lübnan. İkinci sırada yüzde 38 ile Fas, üçüncü sırada ise yüzde 37'lik oranla İran'da yer alıyor. Ortadoğu'daki diğer bütün ülkelerde Moskova'ya destek yüzde 50'nin oldukça altında.

Afrika'da kıtasında Madagaskar ve Kongo'da halkın yüzde 65 Moskova yanlısı görüş ileri sürüyor. Güney Afrika Cumhuriyeti'nde ise oran ancak yüzde 17'ye ulaşabiliyor.

banner53
Yorumlar (1)
kerim dinç 13 yıl önce
rusya avrupaya kafa tutmasa avrupayla amerika asyaya afrikaya yaptıgının kaç misli daha fazlasını yapar kim bilir
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?