banner39

Orta Asya'daki su sorunu İsviçre'nin gündeminde

İsviçre, Orta Asya'daki su sorununda arabulucu olmak istiyor.

Arşiv 08.10.2009, 12:13 08.10.2009, 12:24
Orta Asya'daki su sorunu İsviçre'nin gündeminde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsviçre, Orta Asya ülkeleri arasında yıllardır devam eden su sorununda arabulucu olmak istiyor. Bölge ülkelerini gezen İsviçre Dışişleri Bakanı Micheline Calmy Rey, ülkesinin Orta Asya'daki su sorununda arabulucu rolü oynamak istediğini taraflara aktardı. Türkmenistan'dan sonra Tacikistan'ı ziyaret eden İsviçre Dışişleri Bakanı; Tacikistan, Kırgızistan ve Özbekistan arasındaki su sorununu Birleşmiş Milletler çerçevesinde görüşeceklerini açıkladı.

İsviçre Dışişleri Bakanı Micheline Calmy Rey, 5 Ekim'deki Türkmenistan temaslarının ardından Tacikistan'a geçti. Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman ile bir araya gelen Bakan Rey, İsviçre ile Tacikistan arasında iyi ikili münasebetlerin olduğunu söyledi. Rey, İsviçre'nin Tacikistan'a bağımsızlığını kazandığı günden bu yana yardım ettiğini ve bu yardımın giderek arttırıldığını dile getirdi.

Tacik lider Rahman ise ülkesinin İsviçre ile siyasi, güvenlik, ekonomi ve diğer alanlarda işbirliğinin genişletilmesi için gereken çabayı göstereceğini kaydetti. Bakan Rey, Orta Asya ülkelerindeki su sorunu çözmeye ve Duşanbe'de su konulu uluslararası konferans düzenlemeye yardımcı olacaklarını belirtti.

İsviçre, Tacikistan'ın ekonomik açıdan gelişmesi ve fakirliğe karşı mücadele etmesi için her yıl 13 milyon dolar yardım ediyor.

İsviçre Dışişleri Bakanı, Aşkabat temaslarında Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile görüşmüştü.banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?