banner39

Orta Asya'nın en büyük camisinin temel atıldı

Tacik lider İmamali Rahman, Orta Asya'nın en büyük camisinin temelini attı

Arşiv 05.10.2009, 17:00 05.10.2009, 18:01
Orta Asya'nın en büyük camisinin temel atıldı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, başkent Duşanbe'de inşa edilecek Orta Asya'nın en büyük camisinin temelini attı.

İmamı Azam'ın 1310'uncu doğum yıldönümünü kutlamaları çerçevesinde düzenlenen temel atma törenine katılan Rahman, cami inşa etmenin önemini vurguladı. Tacik lider Rahman, 5 yılda bitirilmesi planlanan camide aynı anda 150 bin kişinin namaz kılabileceğini ifade etti.

Ekonomik açıdan sıkıntılı bir dönem yaşadıklarını kaydeden Rahman, caminin kendi vatandaşlarının ve diğer ülkelerin verdiği mali yardımla inşa edeceklerini dile getirdi. İmamali Rahman, yakın dönemde ülkesinin en büyük İslam kültür merkezine dönüşeceğini söyledi.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Adnan Safarini şirketi tarafından inşa edilecek caminin masrafları bir diğer Körfez ülkesi Katar tarafından karşılanacak.

Caminin minaresi 100 metre yüksekliğinde ve yedi sütundan oluşacak. Cami ile birlikte kütüphane, müze, konferansa salonu inşa edilecek. Külliye için tahsis edilen 7,5 hektarlık alanda ise İslam üniversitesi de kurulacak.

Törende, Katar'ın uluslararası işbirliği'nden sorumlu Devlet Bakanı Dr. Khaled Bin Mohammed Al Attiyah da hazır bulundu.

RAHMAN, ÜLKESİNİN EN BÜYÜK CAMİSİNİ HİZMETE AÇTI

Bu arada Tacik lider Rahman, ülkesinin en büyük camisini hizmete açtı. İmam-ı Azam ismi verilen camide aynı zamanda 10 bin kişi namaz kılabilecek. Dört yılda inşa edilen camide kütüphane, müze ve bilgisayar kurs merkezi bulunuyor.

7 milyondan fazla insanın yaşadığı Tacikistan'da, nüfusun büyük çoğunluğu Müslüman. Müslümanların tamamına yakını Sünni Hanefi mezhebine bağlı.

Orta Asya'nın halen en büyük camisi Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat yakınlarındaki Türkmenbaşı'nın Ruhi Mescidi. Türkmenistan'ın merhum Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı tarafından 2004 yılında yaptırılan cami toplam 20 bin kişi kapasiteli. Fransız Bouygues şirketinin Kıpçak köyünde inşa ettiği mescidin Türkmenistan'a maliyeti 100 milyon doları aşmıştı.

 

 

banner53
Yorumlar (1)
M. Aydemir 12 yıl önce
Orta Asya yani bizlerin Ata Yurdumuz Bati Türkistan`da cirit atan Misyonerlere karsi tek güclü silah böyle görkemli camilerdir. Allah kuranlardan razi olsun.

Misyonerlerin kandirdiklari caresiz insanlari götürüp böyle camilerde yeniden islam dinine gecirmek mümkündür. Ama dökülmüs camilerde asla. Bununla birlikte, islam dinini tanimayanlari güzel camiler miknatiz gibi kendine cekiyor ve islam dininin güzelliklerini ögretiyor.
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?