banner39

'Orta Asya`nın en önemli stratejik noktası Tacikistan'

Fransa`nın görevini tamamlayan büyükelçisi, Tacikistan`ın Orta Asya`daki en stratejik ülke olduğunu söyledi

Arşiv 09.01.2009, 12:05 09.01.2009, 12:05
'Orta Asya`nın en önemli stratejik noktası Tacikistan'

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Fransa'nın görevini tamamlayan Düşanbe Büyükelçisi Olivie Metlan Pelen, Tacikistan devlet başkanına bir veda ziyaretinde bulundu.

Görüşmenin ardından bir basın açıklaması yapan Pelen, Tacikistan'ın Orta Asya`nın en stratejik bölgesi olduğunun altını çizdi.

Fransa'nın bu ülkeye büyük önem verdiğini vurgulayan Büyükelçi Pelen, yapılan yardımların artarak devam edeceğini kaydetti. İki ülke arasındaki ilişki boyutunun giderek ivme kazandığını belirten büyükelçi, ilerki yıllarda Tacikistan'ın da Paris'te büyükelçilik açılmasını desteklediğini söyledi. Fransa, Tacikistan'ın başkenti Duşanbe uluslararası havaalanını yeniden yapılandırılması için 18 milyon dolar yatırım yapmıştı.

Tacikistan'ın Afganistan opresyonları için de önemli coğrafi konumda bulunduğunu kaydeden Pelen, Fransa'nın Duşanbe'deki askeri üs için askeri takviye yapmayacağını kaydetti.

Büyükelçi Pelen`e göre, Afganistan'da askeri operasyon ve koalisyon gücü oluşturarak çözüme gidilmesi mümkün değil, sorun ancak ekonomik ve sosyal sorunların giderilmesi ile çözülebilir.

Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) bünyesinde 2001 yılında faaliyete başlayan Fransa'nın Düşanbe askeri hava üssünde, halen 300 asker ve 3 adet "Tranzal" askeri taşımacılık uçağı bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?