banner39

Orta Asya'nın sınır güvenliği Taşkent'te konuşuluyor

Rusya, Çin, ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin de katıldığı Orta Asya ülkelerinin sınır güvenliği konferansı Taşkent'te başladı.

Arşiv 01.10.2009, 13:56 01.10.2009, 13:56
Orta Asya'nın sınır güvenliği Taşkent'te konuşuluyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Orta Asya ülkelerindeki sınır güvenliğinin ele alındığı iki günlük konferans, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te başladı. Konferansa bölge ülkeleriyle birlikte, Rusya, Çin, ABD ve bazı Avrupa ülkelerinden de temsilciler katılıyor.

Avusturya İçişleri Bakanlığı'nın inisiyatifi üzerine Orta Asya ülkelerinin sınır güvenliğine yönelik 8'cisi düzenlenen konferansın açılış konuşmasını, Özbekistan dışişleri bakanı yardımcısı Bahtiyar İslamov yaptı. İslamov, Özbekistan'ın gerek bölgenin ve gerekse uluslar arası güvenliğe ve istikra katkı sağlayacak çalışmaların destekçisi olacağını vurguladı. Orta Asya'nın sınır güvenliğinin büyük önem arz ettiğini dile getiren İslamov, "Orta Asya'da sınır güvenliğinde sağlanacak istikrar, dünyayı tehdit eden uyuşturucu, terörizm ve ekstremiz gibi tehditlere bariyer teşkil edecek" şeklinde konuştu.

Afganistan'dan üretilen uyuşturucu maddelerin Orta Asya ülkeleri üzerinden dünyaya taşınmasının bilinen bir gerçek olduğunu dile getiren İslamov, "Bu transfer ancak bölge ülkelerinin sınırlarına yönelik sağlanacak ciddi güvenlikle önlenebilecek." ifadesini kullandı. İslamov, Avrupa Birliği'ni (AB) Orta Asya ülkeleriyle organizeli suçlar, insan ticareti, uyuşturucu kaçakçılığı ve kaçak göç gibi tehdit teşkil eden unsurlar konusunda işbirliğine ve diyaloga davet etti.

Toplantıda konuşan Avusturya Toplumsal Güvenlik Teşkilatı Direktörü Gerbert Anderl ise Orta Asya'da teşkil edilecek istikrar ve güvenliğin öneminin farkında oldukları için bu tür bir girişime başvurduklarını söyledi. Anderl, bölgede başta sınır güvenliği olmak üzere dünyayı tehdit eden uyuşturucu ve terörizmle mücadelede bölge ülkeleriyle işbirliğine hazır olduklarını kaydetti.

Konferans destekçisi BM Kalkınma Koordinatörlüğü Taşkent Temsilciliği yetkililerinden Alfiya Musina, konferansın ilk defa Taşkent'te yapıldığını aktardı. Musina, bölgenin sınır güvenliği konusunda nihai bir karara varılacağını umduklarını kaydetti.


banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?