banner39

Orta Doğu'daki internet arızasının nedeni çapa

Orta Doğu'da 'siber savaşlar mı başladı?' sorusuna sebep olan internet arızasına, bir gemi çapasının neden olduğu ortaya çıktı.

Arşiv 09.02.2008, 17:46 10.02.2008, 09:51
Orta Doğu'daki internet arızasının nedeni çapa

Mısır'dan Hindistan'a kadar birçok ülkede internet kesintisine neden olan deniz altındaki fiber optik kablolarda meydana gelen arızaya bir gemi çapasının neden olduğu belirtildi.

Fiber optik kabloyu döşeyen FLAG Telecom firmasından gelen onarım ekibinin, fiber optik kablonun koptuğu yerde 5,5 tonluk bir çapa bulduğu açıklandı.

Kablonun Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman arasında, Dubai'nin 35 mil kuzeyinde koptuğu ifade edildi. Yapılan açıklamada, çapanın yüzeye çekildiği bildirildi ancak çapanın kabloyu nasıl tahrip ettiğine ilişkin bilgi verilmedi.

Bu arada FLAG Telecom'un ikinci onarım ekibinin, Mısır'ın İskenderiye şehri açıklarında kopan kablo üzerindeki tamirata devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, her iki kablodaki onarımın Pazar gününe kadar tamamlanmasının beklendiği kaydedildi.

Denizaltındaki kabloların arızası nedeniyle Mısır ve Hindistan'ın yanı sıra Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Bahreyn'deki internet sorunlu çalışıyor. İsrail ise farklı bir kablo ile bağlı olduğundan bu arızadan etkilenmiyor.

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?