banner39

'Orta Tabaka'ya özel yatırımlar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son dönemde ekonomiye ilişkin yaptığı değerlendirmelerde Orta Sınıf'ın durumuna dikkat çekti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Orta Tabaka'ya özel yatırımlar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son dönemde ekonomiye ilişkin yaptığı değerlendirmelerde 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal gibi “orta direği” hedef aldı.

Başbakan Erdoğan, “Yoksul tabakadan orta tabakaya kayış var. Daha güçlü hale gelmesini istiyoruz” derken, seçim öncesi Meclis de orta direk yasaları için mesai yapacak.

Kredili konut edindirme sisteminden istihdama, vergi tabanının genişletilmesinden özelleştirme mağdurlarına kadar geniş bir yelpazede yasal düzenlemeler yapılacak.

Geçtiğimiz hafta 2006 bütçe gerçekleşmelerini açıklayan Başbakan Erdoğan, “Orta direğin daha güçlü hale gelmesini istiyoruz.

Yoksul tabakadan orta tabakaya kayış var. Daha önce orta tabaka yoksullaşıyordu” açıklamasını yapmıştı. Hükümet, Başbakan Erdoğan’ın “demokrasinin direği” şeklinde ifade ettiği orta sınıfın gönlünü almak için seçim öncesi kolları sıvadı. Hükümet’in, seçim öncesi orta direğin gönlünü almaya yönelik yapacağı düzenlemeler şöyle:

HERKESE KONUT

Göreve geldiğinde dar gelirliye ucuz konut iddiasında bulunan hükümet, seçim öncesi bu yönde de adım attı. Başbakan Erdoğan’ın TOKİ’nin taksitli satışlarında bu yılın ilk yarısı için memur maaş artışına endeksleyerek yaptığı yüzde 8.38’lik taksit zammını yüksek bulması ile oran yüzde 4.88’e düşürüldü. Kredili konut edindirme sistemi mortgage tasarısı da bu hafta Meclis Genel Kurulu’nda ele alınacak.

GEÇİCİ İŞÇİLERE KADRO

Hükümet, geçici işçilerin kadroya alınmasına yönelik tasarı üzerinde son rötuşları yapıyor. Bu kapsamda kamuda çalışan 183 bin geçici işçi daimi kadroya alınacak. Bu karar, 6 ay ve daha fazla süredir çalışmakta olan geçici işçileri kapsıyor. Geçici işçileri kadroya alarak işçi kesiminin gönlünü alan Hükümet, aynı zamanda özelleştirme mağduru işçilere yönelik olarak da adım attı. Buna göre de kamuda bu yıl 21 bin 193 geçici personel istihdam edilecek. Geçici işçilerle ilgili düzenlemeleri içeren tasarının önümüzdeki günlerde Meclis’e gönderilmesi bekleniyor.

TOPLU SÖZLEŞME DÖNEMİ

Kamuda çalışan 300 bini aşkın işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde start verildi. Sözleşme görüşmeleri ise hükümetle Türk-İş arasında çetin bir pazarlığa sahne olacak.

aşbakan Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın ücret artışları konusundaki uyarısına tepki göstererek “Sonra Merkez Bankası çalışanları altında ezilir” sözleriyle seçim öncesi işçinin yanında olacağı mesajını verdi.

BANKA MAĞDURLARININ GÖNLÜ ALINACAK

İmar Bankası’na el konulmasıyla pekçok kişi mağdur olurken, hükümet seçim öncesi, banka mağdurlarının gönlünü alacak. Danıştay ve idari mahkemelerin bono mağdurları lehine kararlarının ardından Hükümet, yaklaşık 1.3 milyar YTL olarak hesaplanan tutarı ödemek için tasarı hazırlıyor.

VERGİ TABANI GENİŞLETİLECEK

Vergi tabanını genişletici düzenlemeler konusunda yasal düzenleme yapılacak. Hükümet’in seçim öncesi orta direğe yönelik diğer bazı düzenlemeleri de şöyle olacak:
"-Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun etkin biçimde faaliyete geçmesini sağlayacak uygulama mevzuatı çıkarılacak.

-İl istihdam ve mesleki eğitim kurullarının beraber çalışması için düzenleme yapılacak.
-Meslek eğitimi görüşmüş gençlerin işe yerleştirilmesi için projeler geliştirilecek.
-İstihdam üzerindeki vergi yükünü asgari geçim indirimi uygulamasıyla bütçe imkanları çerçevesinde azaltılacak

-Kredi kefalet sisteminin daha etkin ve yaygın çalışması amacıyla hukuksal altyapı çalışmalarına başlanacak."

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?