banner15

Ortaçağ mantığında olanlar var

Erdoğan, yoğun geçen haftanın değerlendirmesini AKP parti meclisinde yapıyor.

Ortaçağ mantığında olanlar var

Mehmet Ali Kaçmaz                        Dünya Bülteni

Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz hafta oluşan gelişmeleri AK Parti genel kurulunda değerlendirdi.

Erdoğan, iktidar da oldukları süre içerisinde katedilen adımları anlatmak başladı. Geçen 4 yıl içerisinde her alanda son derece çarpıcı aşamalar katedildiğini söyleyen Erdoğan, değişimin en büyük etkisinin, demokratik alanlarda olduğunu belirtti. 

"Türkiye’deki mazeretli, eksik, aksak bir demokrasi şekliyle ilerleyemezdik. Ama henüz bunu anlamayanlar var. Cumhuriyete ve milli-manevi değerlere sığınarak hiçbir iş yapmadan oturma devri bitmiştir. Bu değerlere sahip çıkmak onlara hizmetle olur"

Başbakan Kimlerden Bahsediyor

Kavramlar ve söylemlerin sipariş üzerine olmayacağını belirten başbakan, şöyle konuştu: "Bedavacılığa alışanların yıllarca süren saadet zinciri düzeni bozulmuştur. Bu bedavacıların siparişleri üzerine kavram, söylem üretmez ve geliştirmeyiz. Bizden böyle şeyler bekleyenler ve isteyenler var. Biz bu hatalrı yapmayız çünkü bu yola çıkarken dersimizi iyi çalıştık ve karşılığınıda milltimizden alıyoruz. Türkiyenin değişmez istikameti demokrasi yoludur. Unutmayalımki dere yatağından akar" diye konuştu.

"Türkiye geleceğini demokrasiye bağlamıştır" diyen Erdoğan, "bu ülkede demokrasi tarihi açısından pekte kıvanç duyacağımız bir geçmişe sahip değiliz, o günleri unutmayıp yolumuza sağlam adımlarla devam etmeliyiz" diye devam etti.

AB-Türkiye

AB sürecine hiç bir taviz vermeden devam edeceklerini söyleyen Erdoğan, son hafta içindeki gelişmeleri şöyle değerlendir:

"AB sürecinde kritik bir dönemece geldik. Türkiye’nin AB ye üyeliği 21.yüzyılın en önemli projesidir. Onun için gündelik iç siyasete kurban edilemeyecek kadar önemlidir. AB Türkiye için ne kadar gerekliyse, Türkiye’de AB için o kadar önemlidir. Önde gelen yayın organları makaleleriyle Türkiye’ye yapılan haksızlıkları büyük bir vizyon eksikliği olarak yayınlıyorlar. Türkiye Avrupa’nın zinde adamıdır. Varlığıyla Avrupa’ya destek olacaktır. Dün görüştüğümüz Norveç parlamento başkanı da Türkiye AB birliğine girmelidir."

Ortaçağ Mantığı

 

Türkiye'nin AB'ye girişini desteklemeyenlerin hala ortaçağ mantığında olduğunu öne süren Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

 

"Türkiye’nin AB'ye girişine karşı çıkanlar, ortaçağ mantığına sahip ülkelerdir, kişilerdir. Dünyanın önde gelen yayın organları bazı liderleri küçük düşünmekle eleştiriyorlar. Kıbrıs ile ilgili problemlerin, Rumlardan kaynaklandığını söylüyorlar."

 

Merkel'le Telefon Görüşmesi

 

AB'nin küresel birliğini kaybetmemesi gerektiğini dile getiren Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı MErkel'de telefon görüşmesi yaptığını ve burda dile getirdiği kaygıları kendisine ilettiğini söyledi.

"Sayın Merkel’e, atılacak yanlış adımların nelere neden olacağını anlattım. Tarihi zirvede inşallah hata yapılmaz dedik. "

Rumlar Ucuz Oyunlar Oynuyor

Yıllardır süren görüşmelrin ve atılan adımların Rumların ucuz oyunlarıyla görmemizlikten gelinmesinin mantıklı olmadığını dile getiren Erdoğan, Rum kesimini yaptıklarını şöyle açıkladı:

"Tarihi fırsatın Rum kesimi tarafından ucuz oyunlarla rehin alınmasına izin verilmemelidir. AB kendine düşenleri yapsın, biz üzerimize düşenleri yaptık. Ama rum tarafı yapmadı. Kapsamlı çözümün yeri AB değil BM’lerdir. Türkiye olarak yapıcı olmaya devam edceğiz."

"Sonuç olarak kaybeden AB olur."

İran Gezisi olumlu geçti

İran'daki üstdüzey görüşmelerimin hepsinin beklediğinden de olumlu geçtiğini söyleyen Erdoğan, İran ile bölgesel ve ekonomik bir çok alanda ortak paydaya sahip olduklarını belirtti. Meslektaşlarıyla Ortadoğu, ekonomi ve nükleer faaliyetler olmak üzere bir çok konuda görüştüğünü söyleyen Erdoğan, İran gezisini şöyle anlattı:

"İran'daki görüşmelerim olabildiği kadar olumlu geçti. Bölgedeki derin kriz bizi düşündürdüğü kadar onları da düşündürüyor. İran'lı yetkililer de bizim gibi Irak'ın bütünlüğünden yana ve bu payda da neler yapabileceklerimizi görüştük. Nükleer faaliyet konusunda da aynı payda da olduğumuzu bir kez daha gördük."

Ortadoğu turu devam edecek

 

Yarın sabah günü birlik olarak Suriye’ye gideceğini söyleyen Erdoğan, daha sonra da Lübnan'a gitmek için girişimlerde bulunduklarını anlattı. Ortadoğu gezisinin amacının oluşan kaosu durdurmaya yönelik adımlar atmak olduğunu dile getiren Erdoğan şöyle devam etti:

 

"İran’da konuştuğumuz Ortadoğu’nun durumunu Suriye'deki meslektaşlarımla da görüşeceğim. Sonra Lübnan’a da giderek görüşmeleri tamamlayacağım. Sorunu yaşayan bu toprakların insanları olarak bunları çözmek için adımlar atmakta bizim görevimiz. Tüm bölge ülkeleri bölge için çalışmak zorunda. Hedefimiz Türkiye olarak nasıl çalışmalar yapabileceğimizi ayarlamak"

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48