banner39

Ortadoğu dörtlüsü İsrail-Filistin için toplanıyor

Ortadoğu Dörtlüsü'nün Rusya'da yapacağı zirve İsrail ile Filistin arasında görüşmeleri yeniden başlatmayı hedefliyor

Arşiv 19.03.2010, 11:29 19.03.2010, 12:04
Ortadoğu dörtlüsü İsrail-Filistin için toplanıyor

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Uluslararası diplomasinin gündeminde Filistin sorunu var. AB, ABD, BM ve Rusya'dan oluşan Ortadoğu dörtlüsü, bugün Moskova'da İsrail-Filistin barış sürecini görüşecek.

Toplantıya Avrupa, ABD, Rusya ve BM'den yetkililer katılıyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, toplantı öncesinde, "Bugün hepimiz, iki taraf arasında bir diyalog başlatılmasına yardımcı olacak bazı ortak noktalara varmayı umuyoruz" dedi.

Avrupa Birliği'nin Ortadoğu'daki barış sürecini canlandırma çabaları sürerken, israil'le planlanan yeni Yahudi yerleşim birimleri yüzünden gerginlik yaşayan Washington'ın da yeni bir strateji üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

New York Times gazetesinde yer alan haberde, Washington'ın israil ve Filistinliler arasındaki müzakereleri canlandırmak için yeni bir plan hazırladığı ifade edildi.

Ancak haberde, Amerikalı hükümet yetkililerinin israil'in yeni yerleşim birimleri inşa edeceğini açıklamasından sonra israil yönetiminin barış sürecini önceki gibi destekleyip desteklemediği konusunda kuşkuya düştüğü ayrıntısı da yer alıyor.

Bu toplantı öncesinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton bir telefon görüşmesi yaptı.

NETANYAHU CLİNTON'U ARADI

Telefon görüşmesinde Netanyahu'nun, İsrail'in tutumunu anlattığı belirtildi.

Netanyahu'nun sözcülüğünce yapılan açıklamada, İsrail Başbakanının, "Filistinliler ile güven arttırıcı önlemler uygulanmasına ilişkin önerilerini bildirdiği" kaydedildi.

Washington'daki diplomatik kaynaklar da, Netanyahu'nun aramasının uzun süredir beklendiğini, her iki yetkilinin gelecek hafta bir araya gelmeyi kabul ettiklerini belirttiler.

Netanyahu'nun telefonunun beklentileri ne ölçüde karşıladığı ilerleyen günlerde ortaya çıkacak. Netanyahu ve Clinton, gelecek hafta Washington'da bir araya gelecek.

ABD'nin Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell da, haftaya Ortadoğu'ya gidiyor. Mitchell, Netanyahu ve Filistin lideri Mahmud Abbas ile görüşecek.

Mitchell'ın bu hafta bölgeye yapması beklenen ziyaret, dolaylı görüşmelerin rafa kalkması nedeniyle iptal edilmişti.

ABD, 1600 konut inşa edilmesi planının geri alınmasını istemişti. Netanyahu'nun bu isteğe ne yanıt verdiği açıklanmadı. İsrail'in açıklanan planı, ABD'nin arabuluculuğunda başlatılması planlanan İsrail Filistin dolaylı görüşmelerinin de ertelenmesine yol açmıştı.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?