banner15

Ortadoğu Dörtlüsü'nden Filistin uyarısı

ABD, Rusya, BM ve AB'nin oluşturduğu Orta Doğu dörtlüsü, Filistin'deki çatışmaların büyük kaygı uyandırdığını açıkladı.

Ortadoğu Dörtlüsü'nden Filistin uyarısı
Orta Doğu dörtlüsü, Filistin'deki çatışmaların büyük kaygı uyandırdığını açıkladı ve taraflara, düzene uymaları çağrısında bulundu.

Dörtlünün Washington'da iki saat kadar süren toplantısının ardından ortak açıklama metnini okuyan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Filistin'de çatışan El Fetih ile Hamas'tan, düzene ve yasalara uymalarını istedi.

Ban, Filistin'de, şiddette karşı çıkan, İsrail'i tanıyan ve önceki anlaşmaları ihlal etmeyen bir hükümet çevresinde birleşilmesi çağrısı yaptı.

Toplantıya katılan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da Orta Doğu'da barışa yönelik çabaların, Filistin'deki çatışmalara rağmen sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Rice, çatışmaların, bir takvim belirlenmesine zarar verdiğini belirtti ve "Şiddete rağmen, Filistin devletinin nasıl kurulacağı konusundan uzaklaşmak için herhangi bir neden yok" diye konuştu.

Rice, Filistin halkının devlet olmak için, İsrail'in de barış ve güvenlik için uzun süre beklediklerini kaydetti.
Öte yandan, ABD ile Rusya dışişleri bakanları, İsrail-Filistin sorunun çözüm sürecine Suriye'nin dahil edilip, edilmemesi konusunda farklı fikirler beyan ettiler.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, toplantıdan sonra yaptığı açıklama, "Suriye, yapıcı bir rol üstlenmeli" derken Rice, bu fikre biraz daha kötümser yaklaştı ve "Suriye'nin, olumsuz bir rolden ziyade daha olumlu bir rol üstlenmeye çalışacağını umuyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35