banner39

'Ortadoğu'da arabulucu oluruz'

Başbakan R. Tayyip Erdoğan Türkiye'nin, Ortadoğu ülkelerinin kendisinden arabuluculuk yapmasını istemeleri halinde bu rolü üstlenebiliceğini belirtti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Ortadoğu'da arabulucu oluruz'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin, Ortadoğu'da ara buluculuk rolünü kendisine biçemeyeceğini, ancak bölge ülkelerinin Türkiye'den bu yönde bir talebi olması halinde da bu rolü seve seve üstleneceklerini kaydetti.

Başbakanlıktaki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Erdoğan ve Lübnan Başbakanı Fuat Sinyora, ortak basın toplantısı düzenlediler.

Başbakan Erdoğan, "Mezhepsel ayrışma eğilimlerinin bölgesel ölçekte olumsuz yansımalarının olabileceği endişelerini kendilerine (Sinyora) de ifade ettim" dedi.

Erdoğan, Lübnanlı bir gazetecinin, "İran ve Suriye'nin ardından Lübnan'ı ziyaret ettiniz, acaba bir aracı rolü üstlenebilir misiniz?" şeklindeki sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Bölgede ara buluculuk rolünü kendimize biçemeyiz, ancak tarafların, bölge ülkeleri Türkiye'nin böyle bir rolü üstlenmesini isterlerse, o zaman seve seve bu rolü üstleniriz. Bu gayretin içerisine gireriz, şu anda bir komşu, kardeş ve dost ülke olarak bizler nasıl yardımcı olabiliriz bu soruya cevap arıyoruz. Bizler dertli olduğumuz için buradayız."

Erdoğan, Lübnanlı bir gazetecinin, "İsrail'in Şebaa çiftliklerinden çekilecek mi? 1701 sayılı karar sizce uygulanabilecek mi?" sorularına üzerine de, "1701 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararını destekleyen olduğu gibi, bu konuda kararını verememiş olanlar da var. Biz bunu destekleyen ülkelerden bir tanesiyiz, temennimiz odur ki bundan sonra kalıcılığı olsun. Bu karar şu ana kadar iyi gidiyor, fena değil. Şebaa çiftliklerinin BM kontrolüne verilmesinden yanayız" yanıtını verdi.

Birleşmiş Milletler bünyesinde Güney Lübnan'da konuşlandırılan Türk Birliği'nin görevini başarıyla yürütmesinden dolayı Sinyora'nın memnuniyetlerini ifade etmesinin kendilerini memnun ettiğini kaydeden Erdoğan, "Biz de Türk askerinin bu örnek çalışmalarından özellikle iftihar ediyoruz" dedi.

Bu arada, Lübnan Başbakanlık Binası'nın çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındığı ve etrafının da tellerle çevrildiği görüldü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?