banner39

Ortadoğu'da barış rüzgarları

Olmert ilk defa barış için yeşil ışık yaktı, barışı isteyen Filistinliler hemen cevap verdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ortadoğu'da barış rüzgarları

Dünya Bülteni / Mehmet Ali KAÇMAZ

 

Ülkesinin kurucusu ve ilk başbakanı David Ben-Gurion için düzenlenen anma töreninde konuşan Olmert,

barış için karşılıklı görüşmelerin başlaması gerektiğini ve barış adımlarının olumlu olması durumda tavizler vermeye hazır olduklarını söyledi.

 

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, haziran ayından beri Filistinliler tarafından rehin tutulan askerleri Gilad Şalit'in bırakılmasının barışa destek olacağını ve bu adıma karşılık olarak kendilerinin de bir çok Filistinli tutsağı serbest bırakacaklarını söyledi. Bırakmayı düşündükleri tutsaklar arasında, uzun zamandır zindanlarda olanlarında olduğunu ekledi.

 

Olmert, Filistinlilerin barış için çaba göstermesi karşılığında, kendilerinin başta Batı Şeria’dan olmak üzere, bir çok yerleşim bölgesinden çekilebileceklerini söyledi.

 

“Geçmişi değiştiremeyeceğimiz gibi kurbanlarımızı da geri getiremeyiz” diyen Olmert, “bu yükselen trajediyi durdurmak bizim ellerimizde” dedi.

 

Olmert son olarak “umuyorum ki barış için uzattığım ellerim boş dönmeyecektir” dedi.

 

Filistin’den Hızlı Cevap

 

Filistinli delege Saeb Erekat, Filistin’in bir final anlaşmasına hazır olduğunu söyledi.

 

Erekat “inanıyorum ki, sayın Olmert kendisinin bir partneri olduğunu biliyordur. O partneride sayın Abbas’tır. Barışa ulaşmanın hepimiz için şart olduğunu kendiside biliyor, bu oyunu bitirecek son hamlaye ihtiyacımız var.”

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?