banner15

'Ortadoğu'da güçlenmemiz gerekir'

Pakistan Cumhurbaşkanını ağırlayan Ahmet Necdet Sezer, Ortadoğuda güçlenmenin gereklerine vurgu yaptı.

'Ortadoğu'da güçlenmemiz gerekir'

Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye'nin son dönemde Orta Doğu'da öne çıkan, etnik ve mezhepsel ayrışma ve çatışma riskinin bölgesel boyutlarının ötesinde sakıncalar doğurabileceğine inandığını belirterek, ''Bu bağlamdaki girişimlerin sağduyu ve işbirliğini gözeterek, bölgemizde birbiriyle doğrudan bağlantılı sorunların barışçıl çözümünü sağlayacak düzlemi güçlendirmesi önem taşımaktadır'' dedi.

Çalışma ziyareti için akşam saatlerinde Ankara'ya gelen Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Sezer tarafından karşılandı.

Sezer ve Müşerref, daha sonra heyetler arası görüşmelere başkanlık etti. Sezer, görüşmelerin ardından Müşerref ile düzenlediği ortak basın toplantısında, ''Türkiye ve Pakistan'ın bölgesel ve uluslararası konularda benzer görüşleri paylaştığını mutlulukla gözlemledik.

Görüşmelerimizde özellikle Orta Doğu'da uluslararası barış ve istikrarı olumsuz etkileyen sorunların çözümüne ilişkin bölgesel işbirliği olanaklarının geliştirilmesi konusunda ülkelerimizin olabilecek katkılarını ele aldık'' dedi.

Pakistan Cumhurbaşkanı Müşerref de ''Görüşmelerde barış ve uyumun sağlanması için bölgesel ve uluslararası anlamda adımlar atılmasının önemine ve ihtiyacına işaret ettik.

Sevgili Kardeşimle yeni bir girişim ve yeni girişimle ilgili çabalar konusunda, gelişmeler hakkında bilgi alış verişinde bulunduk. Bu çabalar çerçevesinde, Filistin sorununun çözülmesine Müslüman ülkeler olarak yapabileceğimiz katkılar ve genel anlamda dünya ve Müslüman dünyasına barışı getirmek konusunda atabileceğimiz adımlar üzerinde görüş alış verişinde bulunma fırsatımız oldu.''

Cumhurbaşkanı Sezer, Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref onuruna Çankaya Köşkünde akşam yemeği verdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35