banner39

'Ortadoğu'da üç iç savaş olası'

Ürdün Kralı Abdullah, Ortadoğu'da üç bölgede iç savaşın çıkma olasılığının bulunduğunu söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Ortadoğu'da üç iç savaş olası'
Ürdün Kralı Abdullah, Ortadoğu'da sorunların Irak'ı aşma ve bölgede üç iç savaşın çıkma olasılığının bulunduğunu söyledi.

Amerikan ABC televizyonunda yayınlanan "This Week" programına konuk olan Kral Abdullah, Irak ve Lübnan'daki kargaşa ile süregelen İsrail-Filistin sorununa değindi.

Kral Abdullah, uluslararası toplum olarak ileriye doğru "gerçekten çok güçlü" bir adım atmak zorunda olduklarını, Orta Doğu'da muhtemelen 2007 yılında ortaya çıkmasından endişe ettiği bu büyük krizi engellediklerinden emin olmaları gerektiğini kaydetti.

Ürdün'ün başkenti Amman'da bu hafta ABD Başkanı George Bush ve Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin katılımıyla yapılacak zirvenin, Irak'ı iç savaşa sürükleyebilecek mezhep çatışmalarını azaltacağından umutlu olduğunu kaydeden Kral Abdullah, El Maliki'nin Irak'taki farklı mezhepleri nasıl bir arada tutacağı konusunda fikirleri olmasını ümit ettiğini, çünkü ülkedeki gelişmelerin kontrolden çıkmaya başladığına tanık olduklarını bildirdi.

Abdullah, Irak'ta tüm tarafları bugün ve yarın bir araya getirecek bir plana ihtiyaç duyulduğunu, Amerikalıların Irak'taki durumu Orta Doğu'nun başlıca sorunu olarak değerlendirmelerini doğal karşıladığını söyledi.

Kral Abdullah, İsrail-Filistin sorunuyla ilgili olarak da bölgede yakın zamanda gerginliği azaltacak bir şey yapılmazsa, İsrail'in yanında bağımsız bir Filistin devleti kurulması yönündeki çözümünün daha az muhtemel olacağını belirterek, Amman'daki zirvede Lübnan'da son günlerde yaşanan gelişmelerin de ele alınacağını kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?