banner15

Ortadoğu’nun kalbine enerji koridoru

Türkiye ve İsrail’in hayata geçireceği Karadeniz-Kızıldeniz Boru Hattı ile, ilk kez bir boru hattından su, petrol, doğalgaz, elektrik ve kablo birlikte taşınacak.

Ortadoğu’nun kalbine enerji koridoru

Karadeniz-Kızıldeniz Boru Hattı olarak gündeme gelen Türkiye’den İsrail’e su, petrol, doğalgaz, elektrik ve fiber optik kablo taşınması projesi başlıyor. Dünyada ilk kez aynı boru hattından farklı kaynaklar birlikte taşınacak.

Önceki gün İsrail’e giden Enerji Bakanı Hilmi Güler, mutabakat zaptını imzaladı. Güler, proje ile İsrail, Filistin ve Ürdün’ün su sorununun da çözüleceğini söyledi.

Samsun-Ceyhan Boru Hattı’nın uzantısı olan proje için 6 aylık fizibilite süresi belirlendi. İki taraf da yapımda özel sektörü görevlendirdi. Ancak İsrail tarafı firma seçimini Türk hükümetine bıraktı.

Enerji Bakanı Güler, Samsun-Ceyhan’ın devamı olması nedeniyle Çalık Grubu’nun önemli bir özel sektör şirketi olarak devrede olacağını kaydetti.

Petrol ve doğalgaz için Rusya’yla görüşmelerin sürdüğünü hatırlatan Hilmi Güler, kapılarının herkese açık olduğu mesajını da verdi.

NTV

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48