banner39

Ortadoğu'nun Kissenger'i İstifa Etti

Ortadoğu'nun Henry Kissenger'i olarak adlandırılan Suriye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Abdülhalim Haddam hükümetten ve iktidardaki Baas Partisi'nden istifa etti. Haddam, Suriye'nin Lübnan'daki nüfuzunun mimarı olarak biliniyordu. Baas Partisi'nin denetimi gen

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ortadoğu'nun Kissenger'i İstifa Etti

Suriye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Abdülhalim Haddam hükümetten ve iktidardaki Baas Partisi'nden istifa etti. Haddam'ın istifasını, Baas Partisi'nin siyasi reformları görüşmek üzere düzenlediği kongrenin ilk gününde ilan ettiği bildirildi. Haddam, Suriye'nin Lübnan'daki nüfuzunun mimarı olarak biliniyordu. Suriye bu ülkeye 1975-1990 arasındaki iç savaş sırasında asker konuşlandırmış, bu durum 30 yıl devam etmişti. Ancak Lübnan'ın Suriye karşıtı eski Başbakanı Refik Hariri'nin öldürülmesiyle, askerlerini çekmesi konusunda Şam yönetimi üzerindeki uluslararası baskı bu yıl başında arttı ve Suriye sonunda Lübnan'dan çekildi. Uzmanlar, Abdülhalim Haddam'ın da, Şam yönetimi içindeki etkinliğinin son zamanlarda azaldığına dikkat çekiyor. 1932 doğumlu Haddam, Suriye'nin eski kuşak siyasetçilerinden. Beşar Esad'dan önce babası Hafız Esad ile yıllarca siyaset yapan Haddam, 1980'lerde Cumhurbaşkanı Yardımcılığı'na getirilmeden önce, Dışişleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Suriye'nin Lübnan politikasını on yıllar boyu şekillendiren Haddam'ın bu konudaki duruşu, 1978 yılında söylediği şu sözlerle tanımlanıyor; "Lübnan ya birleştirilecek ya da Suriye'ye iade edilecek."

Baas Partisi gençlere emanet

Suriye'yi 40 yıldır yöneten Baas Partisi, Pazartesi günü Şam'da düzenlenen kongresinde siyasi reformları görüşmeye başladı. Parti'deki yaşlı kadronun istifa etmesi ya da emekliliğe ayrılması ile Baas Partisi yönetiminin gençlere teslim edildi. Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad yaptığı açış konuşmasında ekonomik reform ve yolsuzlukla mücadele sözü verdi. "Ekonomik reform ve yaşam standartlarının yükseltilmesi önceliğimizdir" diye konuşan Esad, yolsuzluğun da hem ahlaki hem toplumsal bir sorun olduğunu vurguladı. Esad reform sözü vermekle birlikte, "değişim, istikrarı bozmayacak şekilde yapılmalı" diye de uyardı. Bu sözler, reformların çok radikal ve süratli olmayacağı anlamına geliyor. Esad ayrıca, Baas partisinin fikir ve temel ilkelerinin hala geçerli olduğunu ve halkın ihtiyaçlarına karşılık verdiğini de söyledi. Esad'ın konuşması 1200 delege tarafından coşkulu alkışlarla karşılandı. Suriye'nin genç lideri, beş yıl önce ölen babasının yerini aldığında, geniş kitleler tarafından bir reform umudu olarak görülmüştü. Ama bu umutlar karşılığını bulamadı. Yetkililer beş yıldır ilk kez yapılan kongrenin, Lübnan'ın Suriye karşıtı eski Başbakanı Refik Hariri'nin öldürülmesi üzerine artan uluslararası baskılar ile bir ilgisi olmadığını dile getiriyor. Şam yönetimi bu suikastta parmağı olduğu suçlamalarını reddetmiş, ancak baskılar üzerine Lübnan'da son 30 yıldır bulundurduğu askerleri geri çekmişti.

"Müslüman Kardeşler"e izin yok

Kongrede alınacak kararlar doğrultusunda, parlamentonun yeni partiler kurulmasına izin vereceği belirtiliyor. Ancak yeni kurulacak partilere, dini ya da etnik temelde örgütlenmemiş olma şartı getirilecek. Yani, "Müslüman Kardeşler" gibi partilere izin verilmeyeceği ortaya konuyor. Muhalifler rejimin ekonomi alanında reform planlarını ise dikkatleri siyasi özgürlükler konusunda uzaklaştırma yönünde bir adım olarak yorumluyorlar. Arap ülkelerinde birliği hedefleyen milliyetçi Baas Partisi'nin 17 milyonluk ülkede 1,5 milyon üyesi bulunuyor. Bu Suriye'deki Baas Partisi'nin, Irak'taki Baas rejiminin devrilmesinden bu yana düzenlediği ilk kongre.

ABD Arapları kullanarak Suriye'ye baskı yapacak

Şarku'l Evsat gazetesi ABD'nin Suriye'ye baskı yapmak için Arap ülkelerini kullanacağı belirtildi. ABD'nin birçok Arap yetkili ve diplomatla Suriye'ye baskı yapılması için görüştüğünü bildiren gazete, Amerika'nın Suriye'deki rejimin değiştirilmesini istediği ifade edildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?