banner39

Ortadoğu'ya AB modeli gelecek

Türk Arap forumunda hedefin, AB modeli bir oluşumu Ortadoğu'da ortaya çıkarmak olduğu açıklandı.

Arşiv 16.12.2009, 10:28 16.12.2009, 10:28
Ortadoğu'ya AB modeli gelecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'nin Ortadoğu'da son dönemlerde yaptığı girişimlerin ana hedefi açıklandı. Ortadoğu'daki birçok ülkeyle vizeleri kaldırarak bu hedefin ilk adımlarını atan Türkiye, Arap dünyasıyla birlikte bölgede AB modeline benzer bir oluşum kurmaya çalışıyor. Hedefi Açıklayan ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu oldu.

Davutoğlu, hedefin 'AB modelini Arap ve Ortadoğu coğrafyasına uygulamak olduğunu' söyledi. Forumun üçüncü toplantısı haziranda İstanbul'da yapılacak

Dışişleri Bakanı Ahmet Davut- oğlu, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Mualim ve Arap Ligi Genel Sekreteri Amr Musa Başkanlığındaki ve Arap-Türklerin yakınlaşmasını sağlamayı hedefleyen forumda, üçüncü buluşmanın haziran ayında İstanbul'da yapılması kararı alındı.

İstanbul buluşmasında Türk-Arap siyasetçi ve diplomatların yanı sıra entelektüeller, işadamları, NGO'lar ve gazeteciler gibi farklı grupların da buluşturulacağı bir platform oluşturularak, bir hafta boyunca toplumların yakınlaştırılmasının önü açılacak.

Türk-Arap Forumu ile dış politika jargonumuza Davutoğlu'nun Başbakan Erdoğan'ın Başdanışmanı iken giren 'Afrika açılımının' bir benzeri Ortadoğu'da Araplarlarla yapılmaya çalışılıyor.

Davutoğlu'nun deyimiyle hedef, 'Bir zamanlar aralarında sınırlar olmayan bu ülkeler arasında işleri 'normal sürecine' getirmek. Yani, ulus devletlerin sınırlarının muhafaza ederken, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ile birliktelik yapılması.

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?