banner39

Ortak düşmana karşı 'ittifak'

Suriye ve İran "ortak düşmana" karşı birlikte hareket edilmesi gerektiğinde hem fikir olduklarını açıkladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ortak düşmana karşı 'ittifak'

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın İran ziyareti, iki ülke arasındaki mevcut işbirliğini daha da pekiştirirken, iki ülke liderleri, "ortak düşmana" karşı birlikte hareket edilmesi gerektiğinde hem fikir olduklarını açıkladı.

Beşşar Esad, Tahran temaslarını tamamladıktan sonra İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile düzenlediği ortak basın toplantısında, ziyaretinin "çok verimli geçtiğini" söyledi.

Bölgesel ve uluslararası konularda Tahran ile aynı fikirde olduklarını ifade eden Esad, "Düşmanların bölgedeki girişimleri siyasi olarak başarısız kalmış ve düşmanlarımız yenilgiye uğramıştır" dedi.

İki ülke düşmanlarının bu yenilginin ardından başka bir kart açmaya çalıştıklarını söyleyen Esad, Arap ülkeleriyle bölgedeki bazı Müslüman ülkeler arasında ihtilaf çıkarılmaya çalışıldığına işaret etti. Esad, "Düşmanlarımız bunda da başarısız olursa bölgedeki bütün planları boşa çıkar. Bu nedenle bütün bölge ülkeleri uyanık olmalı" diye konuştu.
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da bölge ülkelerini, kendi çıkarlarını korumak için düşmanların "şeytani planlarına" karşı önlem almaya çağırdı.

Irak, Lübnan ve Filistin konularında Şam yönetimi ile aynı görüşlere sahip olduklarını belirten Ahmedinejad, iki ülkenin de Irak'ın toprak bütünlüğü ve bağımsızlığından yana olduğunu, Irak'ta güven ve huzurun sağlanması için işgalcilerin çekilmesi ve mevcut hükümetin desteklenmesinden yana olduğunu kaydetti.

"İran ve Suriye stratejik ortak"

Mehr Haber Ajansı''na göre, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve beraberindeki heyeti kabulünde önemli konulara temas eden İran İslam Cumhuriyeti dini lideri, iki ülkenin 28 yıldır  çok güzel bir ilişkiye sahip olduğunu ve bu ilişkilerin bölgede mümtaz bir konuma haiz olduğıunu söyleyerek, "İki ülke ilişkileri geçmişe göre daha da güçlenmelidir" dedi.

Suriye Devlet Başkanı''nın İran ziyaretinin, iki devlet ve milleti arasında  ilişkilerin daha da güçlenmesine vesile olacağına temas eden Ayetullah Hameney, kabulde, bölgesel meselelere de temas etti ve Suriye''nin bölge meselelerindeki tutumunu da takdir etti.

Bölge meselelerinde dünya emperyalizminin başı Amerika''nın bölgesel siyasetlerinde ağır yenilgi aldığını ve bundan sonra da bunun devam edeceğini söyleyen Ayetullah Ali Hamaney, "Amerika''nın Irak''la ilgili hedefi asla gerçekleşmeyecek ve zaten gerçekleşebileceğini dair hiç bir  gösterge de yok" dedi.

Amerika''nın başta Irak olmak üzere uluslararası siyasetlerinde ağır tepkiler aldığına temas eden Ayetullah Hameney, "Amerika yalnızca dünyadan tepki almıyor aynı zamanda Amerika içinde de Bush''a yönelik  ağır eleştiriler ve tepkiler var" ifadesini kullandı.

Düşmanların Irak ve Lübnan''da iç savaş ve mezheplararası çatışma çıkarmak istedeğine de temas eden İran'ın dini lideri şöyle dedi:
"İran ve Suriye, Irak''ta Sayin Maliki hükümetini desteklemeli ve Lübnan''da da gerçekleri görerek hareket etmelidir. Düşmanın tuzaklarına ve şeytani oyunlarına karşı mücadele etmelidir."
İslam İnkılabı rehberi Suriye''nin Filistin meselesindeki önemine de  vurgu yaparak, Suriye''nin Filistinli grupların yakınlaşması ve onların sorunlarının çözümünde önemli rolünü olduğunu hatırlatarak, Filistinlilerin  sorunlarının çözümünde iki ülkenin ortak hareket edebileceğini zira iki ülkenin  görüşlerinin birbirine yakın olduğunu kaydetti.

Ayetullah Ali Hamaney, Amerika ve İslam düşmanı güçlerin, İran aleyhinde sürdürmekte oldukları psikolojik savaşa da temasla, "Düşman, İran halkını   moralini bozmak ve  İslam Nizamının gücünü kırmak için psikolojik savaş yürütüyor ama düşman, İslam İnkılabı yıldönümünde milyonluk halk kitlesinin İslam İnkılabı''nın gerçek sahipleri ve bekçileri olduğundan gafildir" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?