banner15

Ortak payda: Irak'ın bütünlüğü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması konusunda İran, Suriye ve Türkiye'nin aynı inancı ve kararlığı taşıdığını belirtti.

Ortak payda: Irak'ın bütünlüğü

Erdoğan, günübirlik çalışma ziyaretinde bulunduğu Suriye'den dönüşünde Esenboğa Havalimanında yaptığı açıklamada, görüşmelerde Orta Doğu Barış sürecine ilişkin son gelişmeleri değerlendirdiklerini ve sorunların çözümüne yönelik bölgesel aktörlerin ortak katkılarının nelere olabileceğinin üzerinde durduklarını söyledi.

İki ülkenin bölgedeki sorunların çözümünde hemfikir olduğunu görmenin kendilerini memnun ettiğini kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu: “Komşu ülkelerin işbirliği Orta Doğu'daki barış ve istikrara katkısı olacaktır ve bu acil bir ihtiyaçtır. Bunun için Suriye olarak biz ne yapmamız gerekiyorsa varız. Türkiye olarak sizlerin bölgedeki önemine inanan bir ülkeyiz, güveniyoruz bunu ifade etmeleri bizi memnun etti."

Bu kritik dönemde Lübnan'da istikrar ve huzurun muhafazası için bölge ülkeleri olarak yapıcı gayretler içinde bulunmamızın son derece önemli olduğu hususunda aynı fikri düşünüyoruz. Biz bu düşüncemizi vurguladık, karşılığını da aynen Sayın Esad'dan gördük.”

Lübnan içindeki grupların uzlaşmacı bir yaklaşımla hareket etmeleri konusunda neler yapılabileceği konusunu da ele aldıklarını ifade eden Erdoğan, Suriye'nin bu konuda da gerekli desteği vereceğini açıkladığını belirtti.

Ulusal uzlaşı ruhunun sürdürülmesi ve Lübnan'ın hassas toplumsal dokusunun korunmasının şart olduğunu taraflar olarak teyit ettiklerini belirten Erdoğan, ”Bunun gerek Lübnan halkı gerekse bölgemiz açısından büyük önem taşıdığını, Hizbullah'ın hükümetten çekilmemesi, tekrar hükümetteki yerini alması gerektiğini vurguladık. Siyasi noktada bazı sıkıntılar varsa, bu sıkıntıları taraflar olarak bizler de bu konuda yardımı olmak suretiyle gidermenin isabetli olacağını konuştuk” dedi.

“AYNI İNANÇ, AYNI KARARLILIK”

Görüşmelerde Irak'ın siyasi birliği ve toprak bütünlüğü konusunda da Suriye ile aynı düşüncede olduklarını gördüklerini belirten Erdoğan, Irak Hükümeti'nin güvenlik ve istikrarı tesis etmeye yönelik çabalarının desteklenmesi konusunda fikir birliğine vardıklarını ifade etti.

Erdoğan, şöyle devam etti:
“Suriye'nin Irak ile diplomatik ilişki kurma kararından da memnuniyet duyduğumuzu ifade ettim. Irak'ta şu ana kadar bazı bölünme hesaplarının olduğu, buna yönelik bazı açıklamaları zaman zaman değişik yerlerden duyuyoruz. Irak'ın toprak bütünlüğüne yönelik İran'da da Suriye'de de bizde de aynı inancın, kararlılığın olması Irak'ın toprak bütünlüğünü teyit edecektir, sağlayacaktır. Kaldı ki böyle hesaplar içinde olanlar, Irak'ın bölünmesi hesaplarını yapanlar, Irak'ın geleceği noktasında da kime fayda getirir düşüncesinden hareketle bunu yapıyorlar bilemiyorum ama bu bölgedeki barışı tehdit eden bir olaydır. Buna sıcak bakmamız mümkün değil. Irak Hükümeti'nin güvenlik ve istikrarı tesis etmeye yönelik çabalarını da müşterek olarak bundan sonraki süreçte destekleyeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48