banner39

Oruçla 75 kilo verdi

Yıllar önce kilosuyla alay edilmesi üzerine başladığı oruclu diyetle 4,5 ayda 75 kilo verdi ve diyet tam 4 bin 914 gündür devam ediyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Oruçla 75 kilo verdi

Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde market işleterek geçimini sağlayan Osman Ay, yıllar önce kilosuyla alay edilmesi üzerine başladığı diyeti sürdürüyor. 1993'te oruca başlayan Ay, 4 bin 914 gündür oruç tutuyor.

Osman Ay, lisede okuduğu dönemlerde 155 kilo olduğunu, 1985'de sınıf arkadaşları ve öğretmenleri ile gittikleri İstanbul gezisinde arkadaşlarının tartılarak kilolarını öğrendiği sırada tartıcının '''Sen sakın benim tartıma çıkıp ekmeğimle oynama'' diyerek kendisiyle alay ettiğini söyledi.

Bu sözün gururunu kırdığını ve zayıflamaya karar verdiğini ifade eden Ay, kendi kendine uyguladığı diyetle 4,5 ayda 70 kilo zayıflayarak 85 kiloya düştüğünü anlattı.
İdeal kilosuna ulaştığını ve bu kiloyu muhafaza etmek istediğini dile getiren Ay, ''Bunun için yediklerime dikkat ettim. Ancak 1992 yılından sonra beslenme alışkanlığım iyice değişti. Uzun süre uyguladığım diyetle gündüzleri yemek aklıma gelmez oldu. Ben de günlerimi aç geçirmektense oruçlu geçirmeye karar verdim. O günden itibaren Ramazan ve Kurban bayramları dışında oruç tutuyorum. Şu anda 4 bin 914 günlük oruçluyum. Bayramlarda orucu bıraktığım için rahatsızlanıyorum'' dedi.

Dünyada bu kadar uzun süre oruç tutan başka kimsenin olmadığına inanan Ay, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için 2 yıl önce başvurduğunu, ancak bu konuda başka bir örnek olmadığı için başvurusunun bekletildiğini ifade etti.

DİYETİSYENLERE İNANMIYORUM

39 yaşında olduğunu, aradan yıllar geçmesine rağmen kilo almadığını dile getiren Ay, bolca sebze meyve ve su tükettiğini, ayrıca haftada bir kez spor yaptığını kaydetti.
Kilo verme konusunda diyetisyenlere ihtiyaç olduğuna inanmadığını belirten Ay, ''Kilo veremiyorum diyen insan yoktur, kilo vermek istemiyorum diyen insan vardır. İstenildiği sürece her şey başarılır. Kişi kendinin diyetisyeni olacak. Doktor ya da diyetisyen bir reçete sunar, bunu uygulayacak kişinin kendisidir. Eğer bu aktivite, bu enerji, bu irade ve azim varsa başarılı olursun. Diyetisyene giden kişi tavsiyelere uyunca kilo veriyor, ancak diyetisyen ile bağları kopunca verdiği kilonun 2 katını alıyor. Bu nedenle kilo vermenin diyetisyenlerle çözüleceğine inanmıyorum'' diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?