Osetya Müftüsüne destek

Osetya Müslümanları müftü Yevteyev'in İslami devlet fikrinden dolayı mahkum edilmeye çalışılmasına karşı çıktı.

 Osetya Müftüsüne destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Vladikavkaz Müslümanları Kuzey Osetya-Alaniya hükümetine mektupgöndererek bölge Müslümanları Dini İdaresinin başkanı Ali-hacı Yevteyev'i desteklediklerini açıkladılar.

Vladikavkaz Müslümanları Yevteyev için gönderdikleri mektupta  "Biz Vladikavkaz
Müslümanları olarak müftü Yevteyev'i desteklediğimizi belirtiyor ve devlet memurlarının iç işlerimize karışmasının durdurulmasını talep ediyoruz. Memurlar kendi kişisel görüşlerini hükümet adına bize ulaştırarak bölge Müslümanlarının Dini İdare başkanının istifasını talep ettiklerini bildirdiler." ifadelerini kullandı.
 

Mektubu yazanlar temel inanç hak ve özgürlüklerinin de ihlal olunduğunu öne sürdü. Kuzey Osetya Müslümanları Dini İdaresinin başkanı Yevteyev "regnum" internet sitesine 2 Mayıs 2010 tarihinde açıklamada bulunarak direnişçilerin faaliyetinden övgü ile bahsetmiş ve  İslam devleti düşüncesinin her  Müslüman gibi kendisinin
de hayalini süslediğini belirtmişti. Yevteyev, bu açıklamadan sonra kendisine yöneltilen  ağır eleştiriler karşısında geri adım atmak zorunda kalarak 20 Mayıs  tarihinde müftü görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Ancak Yevteyev'in istifası hem Kuzey Osetya Müslümanları hem de Rusya'nın diğer bölgelerinin Müslümanları tarafından doğru bulunmadı, ümmet karşısındaki hizmetlerinin devam etmesi talep edildi.

Rusya Müftüler Birliğinin eş başkanı, Saratov eyaletinin Müslümanları Dini İdaresininbaşkanı Mukaddes Bibarsov, Ural Federal Dairesinin Müslümanlarının lideri Alfrid Mustafin, Çeçenistan Müslümanları Dini İdaresinin başkanı Sultan-hacı Mirzayev ve diğer birçok dini lider Yevteyev'e destek verenler arasında yer aldı.

İLGİLİ HABER: Hattab'ın öğrencisi müftüye hem tepki hem destek var!

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 17:34
banner53
YORUM EKLE

banner39