banner39

Osetya Müslümanları sıkıntıda-FOTO

Nüfusunun yüzde otuzunu oluşturmasına rağmen görmezden gelinen bölge müslümanları savaşın etkilerini daha yoğun yaşıyor

Arşiv 16.04.2010, 16:59 16.04.2010, 17:20
Osetya Müslümanları sıkıntıda-FOTODünya Bülteni/Haber Merkezi

Kuzey Osetya halkının yüzde otuzu Müslüman olmasına rağmen ülke Hıristiyan bölgesi olarak niteleniyor. Ancak bölge uzmanlar halkın günlük hayatında İslam’ın önemli bir yere sahip olduğunu ifade ediyor. Rusya Müslümanları'na göre, Kuzey Osetya en az diğer Kuzey Kafaksya ülkeleri kadar İslami kimliği sahip.

Bölgeyi ziyaret eden Rusya’nın ünlü basın mensupları Maksim Şevçenko, Osetya asıllı iş adamı Goça Dzasohov, “İzvestiya” başkanı Vladimir Mamontov, “Gazeta” yazarı Nadejda Kevorkova, “Newsweek” yazarı Orhan Cemal ve “Eho Moskova” radyosundan İrina Vorobyova, Beslan olaylarının Osetya halkı üzerinde de ağır yara bıraktığını belirtti. Ayrıca sosyal ve ekonomik zorluklar herkesin ortak sorunu haline gelmiş durumda.

osetya-savas.jpg

Bölgede müslümanları da etkileyen en önemli problem ise, alkolün büyük bir hızla insanları kendisine esir etmesi. SSCB döneminden başlayarak bölgede çok sayıda alkol imal eden fabrikalar inşa edilmiş ve bugün de birçok Osetya vatandaşı yasal ya da yasa dışı yollardan alkol üzerinden para kazanmakta.

osetyamezarlik.jpg

Basın mensuplarının katılımı ile düzenlenen toplantıda konuşanlar, Osetya’nın durumunun hiçbir zaman bu kadar kötü olmadığını, insanların alkol ve uyuşturucu ticaretini normal karşılamaya başladığını, bunun iç savaş tehlikesinden de daha büyük sorunlara neden olabileceğini ifade ettiler.

osetya-rusmusluman.jpg

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?