banner39

Osman Baydemir'e 25 yıl isteniyor

KCK soruşturması kapsamında hazırlanan iddianame tamamlandı.

Arşiv 12.06.2010, 15:09 12.06.2010, 16:57
Osman Baydemir'e 25 yıl isteniyor

 

 

KCK soruşturmasında hazırlanan iddianame mahkemeye ulaştı. İddianamede, Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir de yer aldı. Örgütün bir numarası ise PKK’nın Avrupa Sorumlusu Sabri Ok.

Türkiye'nin değişik illerinden gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltına alınan ve aralarında kapatılan DTP'nin 12 belediye başkanı ile üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu şüpheliler hakkında bir yılı aşkın süredir soruşturma yürütülüyordu.

Soruşturma sonunda 151 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı. İddianamade kapatılan DTP'nin genel başkan yardımcıları Kamuran Yüksek, Selma Irmak, Bayram Altun, DEP eski milletvekili Hatip Dicle Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, terör örgütü PKK'nın Avrupa sorumlu Sabri Ok gibi isimler yer aldı.

Şüphelilerden 11'i, terör örgütü olarak nitelendirilen KCK'yı kurarak, “devletin birliği ve bütünlüğünü bozmak”, diğer şüpheliler ise “örgüte üye olmak”, “yardım ve yataklık yapmak”, “iş, çalışma ve eğitim hürriyetini engelleme” gibi suçlarla suçlanıyor.

Yaklaşık 7 bin 500 sayfadan oluşan iddianamenin bin 300 sayfasında, terör örgütü PKK ve KCK arasındaki ilişkiye yer verildi.

İddianamenin bir numaralı şüphelisi olarak terör örgütü PKK’nın Avrupa sorumlusu Sabri Ok'un adı geçiyor.

İddanamede, KCK'nın kapatılan DTP'nin bazı milletvekillerine talimat verdiği, aralarında Osman Baydemir'in de bulunduğu bazı belediye başkanlarını sorguladığı iddiaları yer aldı.

Osman Baydemir'in 25 yıl hapsi isteniyor.

385 klasörden oluşan dava dosyası Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunuldu. Mahkemenin iddianameyi incelemesi için 15 gün süresi bulunuyor. Mahkeme iddianameyi kabul ederse, yargılamaya önümüzdeki günlerde başlanacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?