banner39

Osman Can: Demokratikleşmeyi toplum şekillendiriyor

Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can, "Demokratikleşme sürecini artık toplum şekillendiriyor" dedi.

Arşiv 19.04.2010, 05:38 19.04.2010, 06:54
Osman Can: Demokratikleşmeyi toplum şekillendiriyor


Demokratik Yargı Derneği Eşbaşkanı ve Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can, Türkiye'nin demokratikleşmesi sürecinde toplumun bütün kesimlerinin etkin rol oynadığını anlattı.  
 
Hukukçular Derneği'nin 40. yıl genel kurulu vesilesiyle düzenlediği geleneksel 'Hukuk Ödülleri Töreni' Süleymaniye'deki Ensar Vakfı Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Doç. Dr. Osman Can, Türkiye'nin gerçek anlamda demokratik bir hukuk devleti olması için yaptığı hukuk mücadelesi ve özgün akademik çalışmaları dolayısıyla 'Yılın Hukukçusu' ödülüne layık görüldü.

Osman Can, ödülünü Hukukçular Derneği Başkanı Avukat Kamil Yaralı'nın elinden aldı. Can, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çok ciddi bir demokratikleşme sürecinden geçtiğini anlattı.

Osman Can, şunları söyledi: "Türkiye'de deliler çoğaldı. Biz de o delilerden sadece bir tanesiyiz. Tarihî bir süreçten geçiyoruz. Süreç toplumsal dinamiklerin siyasetini belirliyor. Siyaseti toplumsallaştırıyor. Toplumun bütün renklerinin, süreci belirlediği bir dönemden geçiyoruz. Türkiye, tarihinde ilk defa bir devrimi hukukla ve toplumsal renkleriyle birlikte yapmaktadır. Bir devrim süreci içerisindeyiz. Türkiye tarihinde ilk defa 1789 sürecini başlatmış bulunmaktadır. Biz Türkiye'nin çok daha farklı bir gelecek üzerinde inşa edildiğini görmekte ve okumaktayız. Bu devrimi toplumun her kesiminden vatandaş destekliyor. Devrimin sahibi halkın ta kendisidir. Hukuk ilk defa efendilerin hukuku değil, halkın hukuku haline gelmiştir. Süreç durdurulamaz haldedir."
 
Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?