banner39

Osman Öcalan, dönmek için Türkiye'ye başvurdu

PKK'nın elebaşısı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan, dönmek için Türkiye'ye başvurdu.

Arşiv 03.04.2009, 05:49 03.04.2009, 12:34
Osman Öcalan, dönmek için Türkiye'ye başvurdu


Terör örgütü PKK'nın elebaşısı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan, Türkiye'ye dönmek için müracaat ettiği ileri sürüldü. Eve dönüş yasasından faydalanmak istediği belirtilen Öcalan'ın parti kurarak siyaset yapmayı planladığı da gelen bilgiler arasında.

PKK'dan ayrıldıktan sonra Kürdistan Yurtseverler Partisi'ni kuran Öcalan, anlaşmazlık sebebiyle buradan ayrıldı. Daha sonra Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin himayesine girdi. PKK'nın ölüm listesine alınan kardeş Öcalan şu an Irak'ın Süleymaniye kentinde fırıncılık yapıyor. Onun sağ kolu olarak bilinen Rezan Mad, nasname.com adlı internet sitesine yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Siyasette bana bir öğretmen oldu. Ben de bunu Kuzey Irak ve Kürtlerin hizmetine sunacağım. Türkiye'de siyasi harita değişti. Bu nedenle yeni bir yapılanma olacağı kesin. Herkeste bir hareketlilik oldu ve olacak."

Kendisinin daha önce PKK'nın saflarında yer aldığını hatırlatan Mad, 2000 yılından sonra örgütün Kürt davası çizgisinden uzaklaştığını ve bu süreçten sonra kopmaların meydana geldiğini savundu. Ardından Öcalan'la ilgili şu bilgileri verdi: "Şu anda Osman Öcalan, siyasî örgüt kurmak, aktif siyaset yapmak için çabalıyor. Türkiye'ye resmî başvuruda bulundu. Yani eve geri dönmek istiyor. Şimdi de bu çizgiyi yürütüyor. Ben resmi olarak yanından ayrıldım ve aramızda hiçbir ilişki kalmadı."

Kaynak: Zaman

 

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?