banner39

Osmanlı belgeleri Lübnan'da sergileniyor-FOTO

Lübnan'da Osmanlıca bilen az sayıda kişiden biri olan Savsan Ağa Kassab, Beyrut'la ilgili 75 yazılı belgeyi, Lübnan'ın başkentinde sergilemeye başladı.

Arşiv 23.04.2010, 09:30 23.04.2010, 09:30
Osmanlı belgeleri Lübnan'da sergileniyor-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnan'da Osmanlıca bilen az sayıda kişiden biri olan Savsan Ağa Kassab, Başbakanlık Devlet Arşivleri'nde yaptığı inceleme sonucunda ulaştığı, Beyrut'la ilgili 75 yazılı belgeyi, Lübnan'ın başkentinde sergilemeye başladı. 

AA'nın haberine göre, Hariri Vakfının sponsor olduğu serginin açılışını, öldürülen eski Başbakan Refik Hariri'nin kız kardeşi ve milletvekili Bahia Hariri yaptı.

Lübnan Üniversitesi'nde aynı zamanda Osmanlıca dersleri veren Ağa Kassab, yaptığı açıklamada, İstanbul'da bulunan Başbakanlık Devlet Arşivleri'nde, Lübnan ile ilgili belgeler konusunda 10 yıl boyunca araştırma yaptığını belirtti. 

Ağa Kassab, aralarında Beyrut'taki Başbakanlık binasının restore edilmesi, okulların, su yollarının ve Hicaz demiryolunun Beyrut-Şam arasındaki bölümünün yapılmasıyla ilgili çok sayıda emir ve fermanın da yer aldığı serginin ilk kez açıldığını belirterek, şunları söyledi: 
"Sergide, 1500 yazılı belge içinden seçilmiş, değişik nitelikte 75 yazılı belgenin büyütülmüş fotoğrafları yer alıyor. Bu belgeler 2. Abdülhamid dönemini kapsıyor.

Her biri Beyrut'la ilgili tarihi binaların yapılışıyla ilgili, Osmanlı İmparatorluğu yöneticilerinin ne kadar hassas davrandığını gösteren metinler içeriyor. Binaların ayrıntılı özellikleri, yapılması için İstanbul'dan alınan izin belgeleri sergide yer alıyor."

Beyrut'ta UNESCO binası sergi salonundaki açılışa, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği geçici Maslahatgüzarı Şükrü Komit, Lübnanlı akademisyenler ve vatandaşlar da katıldı. Sergi, 25 Nisana kadar gezilebilecek.

 

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?