banner15

Osmanlı Kâbe konusunda çok hassastı

Osmanlı, Mekke ve Medine'ye hürmetinden dolayı, büyük bina inşa etmedi.

Osmanlı Kâbe konusunda çok hassastı


İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Osmanlı Devleti'nin Mekke ve Medine'de, buradaki mabetlerden daha büyük binalar inşa etmemeye özen gösterdiğini söyledi.

Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu dün Kral Suud Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde "Osmanlı'da Bilim" konulu bir konferans verdi. Yaklaşık 2 saat süren konferansa Türkiye'nin Riyad Büyükelçisi Naci Koru, üniversite yetkilileri, Suudi ve Türk öğretim görevlilerinin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

İhsanoğlu konuşmasına İslam ilimleri tarihi hakkında bilgi vererek başladı. Abbasiler ve Emeviler döneminde tıp, matematik, fizik ve astroloji gibi bilim dallarına ait kitapların Yunancadan Arapçaya tercüme edildiğine dikkat çekti.
İhsanoğlu; astroloji, tıp, matematik gibi bilim dallarında İbn-i Sina, Farabi, Harezmî gibi Müslüman bilim adamlarının yetiştiğini vurguladı. İslam İlimleri tarihi üzerine yaklaşık 30 yıldır araştırma yaptığını söyleyen Genel Sekreter, yayımlanan eserlerini üniversite kütüphanesine hediye etti.

OSMANLI EĞİTİME SON DERECE ÖNEM VERİYORDU

Konuşmasında Osmanlı Döneminde eğitime verilen önem ve Osmanlının yaptırdığı okullara da değinen İhsanoğlu; "Osmanlı, Emeviler ve Abbasilerden farklı olarak devletin her yerine, özellikle yeni fethedilen yerlere okul yaptırdı." dedi.

Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Kosova gibi bölgelerde Osmanlının 665 okul inşa ettiğine dikkat çeken Genel Sekreter, şunları söyledi: "Böylelikle Osmanlı buralara İslamiyeti ve İslam medeniyetini getirmiş oldu. Ayrıca bu okullar da Türkçenin yanı sıra Arapça ve Farsçada öğretiliyordu. Osmanlı döneminde ilk açılan okul İznik'teydi ve o zamanlarda burada hiç Müslüman yoktu."

OSMALI BİLİM ADAMLARINA SAYGILIYDI

Osmanlı döneminde çok sayıda bilim adamı yetiştiğine dikkat çeken İhsanoğlu, "Osmanlı bilim adamlarına son derece saygılıydı ve onlara çok önem veriyordu. Bu bilim adamları içerisinde Mısır, Suriye, İran gibi ülkelerden de kişilerde vardı, Osmanlı bunlara da çok önem ve değer veriyordu" dedi.

İstanbul'un fethi ve Fatih Sultan Mehmet hakkında da kısaca bilgi veren Genel Sekreter, Fatih döneminde 100'den fazla okul inşa edildiğine işaret etti. İhsanoğlu, Piri Reis'in çizdiği harita ve kitabı hakkında da bilgi verdi.

Prof. İhsanoğlu konferansında Osmanlı Hükümdarları, bilim adamaları, inşa edilen camii ve okulların yer aldığı slâyt gösterisinden faydalandı.

OSMANLI KABE ÇEVRESİNE ONDAN DAHA BÜYÜK BİNA İNŞA ETMEMEYE ÖZEN GÖSTERDİ

Konferansın sonunda soruları cevaplayan İhsanoğlu; bir soruda "neden Osmanlı Hicaz bölgesinde okul açmadı? Neden, Mekke'de Kâbe ve Medine'de Mescid-i Nebevi ile Türkiye'deki Sultanahmet Camisi gibi ilgilenmediği soruldu.

"16. yy Osmanlının Hicaz'da 6 tane okul açtığını biliyorum, fakat bu konu hakkında detaylı bir araştırmam yok" cevabını veren Genel Sekreter, Osmanlı Devleti'nin okulların bulunduğu Müslüman ülkelerden çok yeni fethedilen ve gayrimüslim yerlere okul yaptırmaya önem verdiğini vurguladı. Osmanlı hükümdarlarının Kâbe ve Mescid-i Nebevi'ye gereken ilgiyi gösterdiğine inanan İhsanoğlu, "Sultanahmet'i Mekke'de veya Medine'de inşa etmenin lüzumu da yok gereği de. Osmanlı Hükümdarları bu kutsal yerlerden daha büyük bina inşa etmemeye gayret ediyorlardı." diye cevap verdi."

Konferansı farklı bir salondan takip eden kadın dinleyiciler ise sorularını kurulan ses sistemiyle bulundukları yerden sordu. Prof. Dr. İhsanoğlu, konferansın ardından üniversite yönetiminin onuruna verdiği yemeğe katıldı.

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2008, 12:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35